آکادمی زبان و ادب فرانسه جایزه بزرگش را به قدور و سنسال داد

آکادمی زبان و ادب فرانسه جایزه بزرگش را به قدور و سنسال داد
مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت، نویسنده تونسی - فرانسوی «هادی قدور» و رمان نویس الجزایری - فرانسوی زبان «بوعلام سنسال» به طور مشترک جایزه بزرگ آکادمی زبان و ادب فرانسه را در سال ۲۰۱۵ از آن خود کردند.

از این دو نویسنده به عنوان «نمایانگران توسعه یافتگی زبان فرانسه در جهان» یاد شده است. هر کدام از این دو نویسنده توانستند با کسب ۴ رای از مجموع ۱۱ رای داده شده از سوی هیئت ژوری، نیمی از جایزه بزرگ آمادمی فرانسه را به خود اختصاص دهند.

جایزه آکادمی زبان و ادب فرانسه از سال ۱۹۱۵ اعطا می‌شود و امسال دومین باری است که این جایزه به طور مشترک به دو نویسنده می‌رسد.

رمان «۲۰۸۴ پایان جهان» نوشته بوعلام سنسال، امسال از سوی منتقدین مورد استقبال قرار گرفت و تاکنون هم ۱۰۰ هزار نسخه از این کتاب فروش رفته است. سنسال ۶۶ ساله است و هم اکنون در الجزایر زندگی می‌کند.

البته رمان اخیر او از فهرست نهایی جایزه ادبی کنگور خط خورده است. این در حالی است که کتاب «هادی قدور» دیگر برنده جایزه بزرگ آکادمی زبان و ادب فرانسه همچنان در میان نامزدهای نهایی «کنگور» حضور دارد.

قدور هم که در حال حاضر ۷۰ سال سن دارد، از پدری تونسی و مادری فرانسوی به دنیا آمده و روز دوسنبه هفته قبل هم جایزه ادبی «ژان فروستیه» را هم از آن خود کرد.

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎