شش عنوان کتاب جدید در حوزه‌های اقتصاد، مدیریت، بازار سرمایه و سیاست

شش عنوان کتاب جدید در حوزه‌های اقتصاد، مدیریت، بازار سرمایه و سیاست
به‌گزارش روابط عمومی انتشارات دنیای اقتصاد این کتاب‌ها عبارتند از «تحلیل فضای کسب و کار»، «تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها-جلد دوم»، «اولین عرضه عمومی»، «راهبردهای رشد غول‌آسا»، «هوش هیجانی و استخدام» و «حقوق هسته‌ای».
۱- تحلیل فضای کسب‌و‌کار
کتاب «تحلیل فضای کسب و کار» نوشته استاد دانشگاه، دکتر مرتضی عمادزاده است. مولف در مقدمه کتاب هدف انتشار آن را  «کمک به مدیران اجرایی و گروه تصمیم‌سازان برای پایش و کمک به بهبود شرایط کسب و کار و توفیق در برقراری روابط مطلوب‌تر و معقول‌تر در تعاملات روزمره اجتماعی از طریق توسعه بینش‌‌های فردی و ارتقاء ادراکات اجتماعی ایشان»  برشمرده است
مدیران اجرایی امروزه در فضای پیچیده و متلاطمی کار می‌‌کنند و برای بقا و موفقیت در عرصه‌‌های مختلف کسب و کار، نیازمند شناخت فضا و محیط پیرامون خویش هستند. در این کتاب بر آنیم تا به شرح و تحلیل محیط کسب و کار بپردازیم و راهکار‌های ممکن برای موفقیت هر چه بیشتر بنگاه‌های اقتصادی را به صورت مفهومی و کاربردی جستجو کنیم.
برای شناخت بهتر و بیشترفضای کسب و کار داخلی و جهانی، ضرورت انکارناپذیر فراگیری شاخه‌‌های گوناگون علوم اجتماعی همچون تئوری‌های اقتصاد، تکنیک‌‌های مدیریت مالی، مسایل مربوط به بازاریابی، مباحث منابع انسانی، رفتار سازمانی، بازرگانی بین‌المللی، مدیریت استراتژیک، فناوری اطلاعات و امثالهم، زیربنای موفقیت است.
دکتر عمادزاده در این کتاب ابتدا به بیان مسائل نظری پرداخته که حول تحلیل‌های فضای کسب و کار جریان دارند. در مرحله‌ی بعدی به تحلیل شاخص‌های توان اقتصادی و فضای کسب و کار در ایران و در پایان نیز با تمرکز بر فضای کسب و کار بین المللی تلاش کرده است تا جایگاه و نقش و نیز آینده ایران در این محیط را بررسی و نتیجه گیری کند. به عنوان مثال نویسنده شاخص های آزادی اقتصادی بنیاد هریتیج را که مشتمل بر ۱۰ شاخص اصلی می باشند را در کنار شاخص های سهولت کسب و کار بانک جهانی، تحلیل نموده و جایگاه ایران در درون این شاخص ها و در میان سایر کشورهای جهان را بررسی و مقایسه کرده است. 
عمادزاده با این پژوهش توانسته به صورتی عینی و ملموس وضعیت و جایگاه ایران در درون فضای کسب و کار بین المللی را بارز و مشخص کند. در واقع با خواندن این کتاب می توانیم در پایان آن، امیدوار باشیم که تصویر روشن و مبرهنی از وضعیت اقتصادی و تجاری ایران در زمان و فضای کسب و کار جهانی به دست آوریم.
۲- تجارت جهانی و نظام پرداخت‌ها (جلد دوم)
جلد دوم «تجارات جهانی و نظام پرداخت‌ها» نیز همان‌طور که از عنوان فرعی آن پیداست، درباب مالیه بین‌الملل است و نظام‌های ارزی و نظام پرداخت‌ها را تحلیل می‌کند. این کتاب را سه تن از استادان اقتصاد دانشگاه‌های آمریکا به نام ریچارد کیوز، جفری فرانکل و رونالد جونز تالیف کرده‌اند و دکتر ابوالقاسم هاشمی استاد دانشگاه شهید بهشتی ترجمه کرده است. دایره شمول مباحث جلد دوم بیش از مطالب جلد اول است و علاوه بر اهمیتی که به عنوان درسنامه معتبر دارد برای مطالعات عمومی و غیرتخصصی هم حاوی اطلاعاتی ذیقیمت است.
این کتاب ترجمه نیمه دوم کتاب «تجارت جهانی و نظام پرداختها» است که نیمه نخست آن سال گذشته توسط انتشارات دنیای اقتصاد منتشر شد. موضوع جلد اول این کتاب، بخش حقیقی اقتصاد بین الملــــل بود و جلد دوم به بخش پولی داد وستدهای بین المللی می‌پردازد. تحولات مربوط به این بخش یا آنچه که به‌طور معمول از آن به‌عنوان مالیه بین‌الملــل یـاد می‌شود در دهه‌های اخیر، به‌ویژه با فروپاشی نظام برتوون وودز دستخوش تغییرات عمیقی شده است. امروزه کشورها می‌کوشند با توجه به واقعیت‌های نظم نوین مالی بین‌المللی، نظام ارزی و نهایتا نظام پرداخت‌های خود را هرچه بیشتر در راستای منافع ملی خود تنظیم کنند و در این رهگذر است که، شاهد تنوع نظام‌های ارزی، تنوع راهکارها برای برون‌رفت از عدم تعادل‌ها وتنوع بازارهای مالی بین‌المللی هستیم.
این کتاب به خلاف جلد اول آن که بیشتر رنگ و بوی درسنامه‌ای داشت، کتابی است که می‌تواند برای سیاستگذاران یا به‌طورکلی، آنها که در وادی مسائل پولی وارزی کـــار می‌کنند جالب باشد. ازسوی دیگر کتاب درسی بسیاری از دانشگاه‌ها برای مالیه بین‌الملل در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد است. مطرح کردن مباحث مربوط به کشورهای درحال توسعه‌، بازارهای نوظهور و بحران‌های مالی این کشورها، این کتاب را برای خوانندگان کشور ما جذابتر می‌کند

۳- اولین عرضه عمومی: ساختار و عملکرد  
«اولین عرضه عمومی: ساختار و عملکرد» نوشته عارف خورشید است که دکتر ناصر شمس قارنه عضو هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر ترجمه‌اش کرده است.
مولف در مقدمه کتاب آن را برای «سرمایه‌گذاران، دانشگاهیان و دانشجویانی که می‏خواهند اطلاعات بیشتری درباره چگونگی ساختار و شکل‏گیری عرضه اولیه عمومی‏ و سابقه عملکرد آنها داشته باشند، و مدیران شرکت‏هایی که قصد اجرای عرضه اولیه عمومی را دارند» مفید خوانده است.
این کتاب درباره یکی از جذاب‏ترین حوزه‏های سرمایه‌‏گذاری یعنی عرضه اولیه عمومی است. عرضه اولیه عمومی، معمولاً به عرضه‌ای جدید اطلاق می‏شود. اگر بخواهیم عرضه اولیه عمومی را دقیق تعریف کنیم باید بگوییم به رویدادی اطلاق می‏شود که شرکتی برای نخستین بار سهام خود را به عموم عرضه می‏کند. فرآیند عرضه اولیه عمومی با عناوین عمومی شدن، پذیره‏نویسی و قرار‏گیری در فهرست سازمان بورس نیز شناخته می‏شود و در سرتاسر این کتاب از این عبارت¬‏ها به کرات به جای همدیگر استفاده خواهد شد. نویسنده کتاب، عارف خورشید با همراهی ترجمه‌ی روان و سلیس ناصر شمس قارنه، ما را با متنی روان و خواندنی مواجه می کنند که علاوه بر چینش منطقی و زیرکانه مطالب، می توانیم از ترجمه روان آن نیز لذت ببریم.
نکته مهم دیگر در مورد کتاب اولین عرضه عمومی این است که عارف خورشید تقریبا اولین عرضه عمومی تمامی شرکت های مهم جهان را بررسی می کند و مسائل و موارد حاشیه ای آنان را نیز با جزئیات می نویسد. اینکه شرکت گوگل یا ماکروسافت چگونه و با چه مسائلی در عرضه سهام خود مواجه بوده و چه شیوه ای را برای عرضه سهام خود در نظر گرفته بودند. نکات آموزشی بسیاری را با خود به همراه دارد. 
۴- راهبردهای رشد غول‌آسا
«راهبردهای رشد غول‌آسا» نیز کتابی است درباب ضرورت تسلط بر کارکرد بنگاه‌های اقتصادی و پیشگیری از رشد لگام‌گسیخته و خارج از اراده مدیران و سهامداران آن. 
این کتاب را راجر کارترایت نوشته و راحله فاضلی ترجمه‌اش کرده است. بنا به نتایج پژوهشی که مولف انجام داده است. «رشد غول‌آسا همیشه موفق نیست و پایدار نمی‌ماند. امکان دارد سازمان‌ها به قدری سریع رشد کنند که منابع حیاتی لازم برای تغذیه و بقای عملیات آنها به اتمام برسد. هرچند چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد،، اما تمرکز این کتاب روی راهبردهایی برای کسب موفقیت است... از آنجا که رشد غول‌آسا مقدار قابل توجهی از منابع خارجی را مصرف می‌کند، سازمان‌های بزرگ این‌طور نشان می‌دهند که فقط آنها قادرند حجم انبوهی از منابع را جمع‌آوری سازند.»
رشد غول آسا به گسترش بسیار سریع یک سازمان اشاره دارد. همیشه سازمان یک شرکت خصوصی است اما بخش عمومی نیز می تواند رشد غول آسا را تجربه کند. پروژه منهتن که در فاصله سال های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ در ایالات متحده و بریتانیا اجرا و به گسترش نخستین سلاح های اتمی منجر شد نمونه عملیاتی است که از حمایت مالی دولتی برخوردار بوده و سریع تر از هر پروژه رسمی دیگر و به تندی توسعه یافته است. رشد غول آسا همیشه موفق نیست و پایدار نمی ماند. امکان دارد سازمان ها به قدری سریع رشد کنند که منابع حیاتی لازم برای تغذیه و بقای عملیات آنها به اتمام برسد. هرچند چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد اما تمرکز این کتاب روی راهبردهایی برای کسب موفقیت است.
اچ. اسکیپ وِیتزِن در کتابش با نام رشدغول آسا به کار بردن فرمول موفقیت شرکت هایی که امروز سریع ترین رشد را دارند (۱۹۹۱) می گوید رشدغول آسا زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت در فاصله یک دهه پس از تشکیل یا پشت سر گذاشتن رکود، فروشی معادل یک میلیارد دلار یا بیشتر داشته باشد.
طبق این تعریف، ویتزن عقیده دارد رشدغول آسا پدیده ای است که ابتدا در دهه هشتاد در ایالات متحده رخ داد و در دهه نود و قرن بیست و یکم نیز ادامه یافت.
البته نویسنده کتاب حاضر در این مورد با ویتزن اختلاف نظر دارد زیرا معتقد است رشدغول آسا را نمی توان با یک اصطلاح دقیق و قطعی تعریف کرد زیرا چنین پدیده ای به طور طبیعی نسبی است. می شود گفت رشدغول آسا زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت (یا حتی خدمات عمومی) نسبت به سازمان های مشابه در یک بازار خیلی سریع تر رشد می کند. درواقع، ممکن است زمانی که تعداد زیادی از شرکت ها با سرعتی چشمگیر رشد می کنند، خود بازار نیز رشدغول آسا را تجربه کند.
در پایان اینکه ترجمه روان راحله فاضلی و متن منسجم راجر کاترایت از امتیازهای کمتر کتابی است که اطلاعاتی با این کیفیت و حجم را در اختیار خوانندگانش قرار می دهد.
همچنین یکی دیگر از دلایلی که این کتاب را می توان مفید و خواندنی دانست این است که خواننده تقریبا با حجم بسیاری از جزئیات و اطلاعات شرکت های بزرگ جهان مواجه می شود که پیش‌تر در جایی دیگر به آنها بر نخورده است. اینکه شرکت های بزرگ چگونه و تحت چه شرایطی شکل گرفتند و چه عواملی موجب سقوط و صعود آنها شد، می‌تواند اطلاعات و تجربیات مفیدی را در اختیار خواننده هوشمند قرار دهد.
۵- هوش هیجانی و استخدام
«هوش هیجانی و استخدام» نیز عنوان کتابی دیگر است به قلم ادل بی. لین که سمیرا صادق ابدلی آن را ترجمه کرده است. این کتاب حاوی آموزش‌ها و توصیه‌هایی برای «سنجش هوش هیجانی و رفتار فردی کارکنان در مصاحبه شغلی» است که به مدیران نیروی انسانی بنگاهها امکان می‌دهد هنگام استخدام کارکنان، از روحیات آنها درک واقع‌بینانه‌تری پیدا کنند. در این کتاب بیش از ۲۵۰ پرسش مبتنی بر رفتارهای فردی مطرح و تحلیل شده است. 
در مقدمه این کتاب آمده است که « از آنجا که هوش هیجانی نقش بنیادینی در توانایی تعامل افراد با دیگران ایفا می‏کند، بسیاری از مشاغل دست‏کم به برخی از این مهارت‏ها نیاز دارند. مدیر استخدام و مصاحبه‏کننده باید بتوانند مشخص سازند که کدام مهارت‏ها به موفقیت فرد در جایگاه شغلی مورد نیاز برای استخدام کمک می‏کنند. سپس مدیر استخدام یا مصاحبه‏کننده باید بتواند پرسش‏هایی را برای مصاحبه انتخاب کند که انعکاس‏دهنده این مهارت‏ها باشند.»
می‏توان گفت که تقریباً در تمامی مشاغلی که امروزه به نیروی کار واگذار می‏شود، مهارت‏های اصلی هوش هیجانی  (EQ) در گروی عملکرد مطلوب است. اغلب مدیر استخدام یا شخص مصاحبه‏کننده، از توجه به چنین مهارت‏های فردی در فرآیند مصاحبه غافل می‏شود. منظور این نیست که برای مهارت‏ها و توانایی‏های فنی افراد ارزشی قائل نشویم. مهارت‏ها و شایستگی‏های فنی باید پیوسته نقش برجسته‏ای در فرآیند ارزیابی ایفا کند. اگرچه، شواهد و قراین بسیاری دال بر آن است که وقتی مهارت‏های فنی افراد با هم برابر است، این شایستگی‏های آن‏ها در هوش هیجانی است که عامل موفقیت آن‏ها در تصدی جایگاه‏های شغلی مختلف است. در واقع در برخی جایگاه‏های شغلی، شایستگی‏های هوش هیجانی بیش از شایستگی‏ها و مهارت‏های فنی افراد، توجیه‏کننده موفقیت شغلی آن‏ها است
این کتاب به مدیران استخدام و مصاحبه‏کنندگان کمک می‏کند تا بتوانند مهارت‏های هوش هیجانی داوطلبان را ارزیابی کنند. این کتاب مطالب زیر را در اختیار مدیران استخدام و مصاحبه‏کنندگان قرار می‏دهد: تشریح تک‏تک مهارت‏های هوش هیجانی، ارائه مثال‏هایی از مهارت‏های هوش هیجانی در محیط کار در مشاغل مختلف، پرسش‏های مصاحبه در زمینه هر یک از مهارت‏های هوش هیجانی، و تجزیه و تحلیل پاسخ ‏ها به پرسش‏های پیشنهادی. با کمک چنین ابزارهایی، مدیران استخدام و مصاحبه‏کنندگان می‏توانند مصاحبه‏ای را طراحی و ساماندهی کنند که تصویر کاملتری از توانایی‏های داوطلب در موفقیت‏ ارائه دهد.
۶- حقوق هسته ای
«حقوق هسته‌ای» کتاب دیگری است که انتشارات دنیای اقتصاد هفته آینده منتشر خواهد کرد. این کتاب را پنج تن از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (کارلتون اشتویبر، آلک بائر، نوربرت پلزر، وولفارم تانهوزر) نوشته‌اند، نیلوفر قدیری ترجمه‌اش کرده و پس از بازبینی علمی توسط عزیز شاه‌محمدی کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل، چاپ شده است. 
در مقدمه این کتاب، مخاطبانش اینگونه احصا شده‌اند: « مخاطب اولیه این کتاب قرار است افرادی درکشورهایی باشند که چارچوب کمتر توسعه یافته قانون هسته‌ای دارند و در توسعه قوانین جدید هسته‌ای فعالیت دارند. مخاطبان بعدی، افرادی درکشورهایی هستند که به بازبینی و تقویت قوانین موجود علاقمند هستند، یا افرادی که علاقمند به اضافه کردن قوانین جدید به حوزه فنی هستند. همچنین این کتاب مورد استفاده دولت‌هایی قرار می‌گیرد که خواستار سازگاری قوانین ملی‌شان با پیمان‌های بین‌المللی در حوزه هسته‌ای هستند. حتی کشورهايی با ساختار حقوقي کمتر توسعه یافته هم ممکن است به استفاده از این کتابچه علاقه نشان دهند. همچنین این کتاب برای تدریس حقوق هسته‌ای در نهادهای آکادمیک و برنامه‌های کمک فنی آژانس و دیگر نهادهای مرتبط ملی و بین‌المللی مفید است.»
این کتابچه تلاش دارد تا ویژگی و چارچوب کلی قانون هسته‌ای و روندی را توضیح دهد که طی آن این قانون تدوین و اجرا می‌شود. همچنین این کتابچه مروری مختصر دارد بر تعدادی از حوزه‌های مربوط به استفاده از مواد یا تکنیک‌های هسته‌ای. این تلاش با هدف شناسایی اصول و مفاهیم اصلی و مهم برای نظارت مؤثر بر فعالیت هسته‌ای انجام شده است. 
یکی از ویژگی‌های مهم این کتابچه اشاره آن به استانداردهای فنی و راهنمایی‌هایی است که آژانس ارائه کرده است. این اسناد منبعی مهم برای تدوین کنندگان قانون ومقامات نظارتی در آماده سازی و اجرای قوانین هسته‌ای است. این اسناد بازتابی است از موقعیت و جایگاه آژانس در ایجاد نوعی اجماع کارشناسی درمسائل فنی و مدیریت در قانون هسته‌ای است. 
پیام اصلی این کتابچه این است که هیچ الگوی قطعی و واحدی برای چگونگی تدوین قانون انرژی هسته‌ای یا چارچوب نهادی که بتواند قانون ملی هسته‌ای را اجرا کند وجود ندارد. امید است که این کتابچه به هماهنگی مطلوب قوانین ملی هسته‌ای کمک کند. این هماهنگی، روندی است که با تدوین یا بازبینی پیمان‌های بین‌المللی درحوزه‌های مختلف، قوت و اهمیت بیشتری یافته است. این کتابچه، دامنه‌ای از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای که توسط کشورهای عضو آژانس انجام می‌شود را در بر می‌گیرد 
محمد البرادعی، مدیر کل پیشین آزانس بین المللی انرژی اتمی در دیباچه این کتاب تاکید می کند برای اینکه کمک های آژانس در تدوین قوانین جدید هسته ای و بازبینی قوانین و مقررات واقعا موثر باشد، باید کشورها خودشان نوعی ارزیابی از خود داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که در تدوین قوانین جدید حاکم بر فعالیت های هسته ای و بازبینی قوانین موجود،‌زیرساخت های حقوق ملی هسته ای‌شان مطابق با تعهدات بین الملل است.
البرادعی مخاطب این کتابچه را نه تنها قانونگذاران، بلکه مقامات دولتی، ‌کارشناسان فنی، ‌وکلا،‌ دیپلمات‌ها و کاربران فن‌آوری هسته‌ای و همچنین رسانه ها و عموم مردم می داند تا به کمک آن الزامات اولیه و اساسی برای یک زیرساخت کافی و کامل حقوق بین الملل را درک کنند.

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎