طرح رایگان برای کتابخوانی خیلی زیاد

طرح رایگان برای کتابخوانی خیلی زیاد

نخستین جشن «سینما و کتاب» شنبه ۲۱ شهریور با حضور هنرمندانی هم چون بهروز افخمی، مسعود رایگان، رویا تیموریان، سیروس ابراهیم زاده، مرجان شیرمحمدی، اشکان خطیبی، سیروس الوند، لیلا اوتادی، اندیشه فولادوند، بهاره رهنما، کاظم هژیر آزاد، شمس لنگرودی و تعداد دیگری از هنرمندان سینما و هم چنین استاد «غلامحسین امیرخانی» در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر «مجید سرسنگی» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران گفت: ادبیات روح یک ملت است که نسل به نسل انتقال پیدا می کند اما متاسفیم که در کشور ما فرهنگ کتابخوانی جایگاه مناسبی ندارد. ملت توسعه یافته ملتی است که با کتاب انس بگیرد. در حال حاضر فاصله زیادی با شرایطی که در کتاب خواندن انتظارش را داریم وجود دارد.

او با اشاره به نمادین بودن تفاهم نامه خانه هنرمندان و خانه کتاب گفت: این تفاهم نامه حرکتی نمادین برای قدردانی از هنرمندانی است که در عین انجام فعالیت‌های هنری، از کتاب و نوشتن نیز غفلت نورزیده‌اند. این هنرمندان هم‌زمان که هنر خود را متاثر از عرصه نوشتن می‌بینند، تاثیری بزرگ نیز بر مخاطبین خود دارند.

 سرسنگی گفت: نباید فکر کنیم فقر تنها به معنی پول نداشتن است. بلکه روزنامه های برگشتی و کتاب های خاک خورده نشانه فقر افراد جامعه است. تصور کنید تبدیل کتاب فروشی ها به فلافل فروشی در میدان انقلاب فقری است که باید تاسف خورد.

در ادامه این برنامه «مجید غلامی جلیسه» مدیرعامل خانه کتاب طی سخنانی گفت: باید بپذیریم که سینما نقش مهمی در توسعه و ایجاد فرهنگ کتاب خوانی دارد. من از هنرمندان این عرصه در خواست عاجزانه می کنم که بیشتر به کتاب بپردازند بیشتر حرف بزنند و در فیلم های خود این موضوع را جدی بگیرند.

وی در پایان افزود: این نخستین جشن «سینما و کتاب» است و آرزو دارم در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند. همچنین امیدوارم برپایی این جشن باعث پیوند هرچه بیشتر کتاب و سینما شود.

در بخش تجلیل از هنرمندان، ابتدا از داریوش تجلیل به عمل آمد که حضور نداشت و به صورت ویدیویی پیامی را ارسال کرد و گفت: سینما و کتاب به ویژه سینما و رمان در سراسر دنیا از یکدیگر تغذیه می کنند و این موضوع در ایران نیز در حال روبراه شدن است.

در ادامه این مراسم از مسعود رایگان بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون، تقدیر شد و گفت: تلاش خانه هنرمندان و خانه کتاب برای ایجاد فرهنگ کتابخوانی خوب است اما این تنها کافی نیست. رسانه ملی ظرفیت بالایی دارد اما از آن در این مسیر استفاده خوبی نمی شود. طرحی دارم که قول می دهم اگر اجرا شود در سال هر ایرانی دست کم ۵ کتاب بخواند.

سیروس ابراهیم زاده بازیگر دیگری بود که بعد از تقدیر از وی طی سخنانی کوتاه گفت: کتاب رسانه ای قدیمی است و سینما رسانه ای مدرن تلفیق این دو با هم بسیار مبارک است.

کاظم هژیر آزاد هم مورد تقدیر قرار گرفت این نویسنده گفت: نوشتن را از طریق نگارش بیوگرافی فراگرفته و برای نگارش بیوگرافی ناچار به مطالعه بسیار زیاد کتاب شده است. بهاره رهنما نیز در این مراسم لوح تقدیری گرفت و از چاپ کتابش توسط انتشاراتی ها تشکر کرد. نر گس آبیار هم که نویسنده فیلمنامه «شیار ۱۴۳» است لوح تقدیر گرفت.

شمس لنگرودی شاعر و نویسنده که اخیراً پا به عرصه سینما و دنیای بازیگری گذاشته است لوح خود را از سیروس الوند دریافت کرد. و گفت: یکی از دوستان کارگردان چندی پیش با من تماس گرفت و گفت نمایشگاه نقاشی برگزار کرده است؛ سوال کردم چرا؟ گفت چون وضع سینما خراب است. گفتم پس ببین وضع شعر تا چه اندازه خراب است که من وارد سینما شده ام.

سیروس الوند نیز کارگردان سینمای ایران طی صحبت هایی با اشاره به این که ژاپنی ها دانستند که آگاهی یک ارزش است گفت: رسانه ها می توانند به مقوله کتاب خوانی بیشتر بپردازند.
منبع: فارس

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎