ممنوعیت رمان «به درون رودخانه» در «نیوزیلند»

ممنوعیت رمان «به درون رودخانه» در «نیوزیلند»

به نقل از رادیو «نیوزیلند»، هیات بازبینی ادبیات و فیلم حکم محدودیت موقت رمان «به درون رودخانه» نوشته «تد داوو» را صادر کرد که بر مبنای آن فروش، کرایه یا اقتباس از آن برای صحنه نمایش و سینما ممنوع اعلام شده است. گفته شده است داشتن این کتاب ممنوع نیست اما حتی قرض دادن آن به دوستان غیرقانونی خواهد بود.
این کتاب در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه کتاب سال این کشور به عنوان بهترین کتاب سنین بالاتر از کودکی شده بود؛ هر چند از آن زمان تا کنون وضعیت پر فرازونشیبی داشته است.
هیات بازبینی ادبیات و فیلم پیش از این با ایجاد محدودیت آن را برای سنین ۱۴ سال به بالا مناسب دانسته بود که این حکم ماه گذشته برداشته شده بود.
با وجود این، پس از آن که گروه مسیحی «حمایت از خانواده‌های دارای کودکان مدرسه‌‌رو» (Family First) با ادعای وجود زبان توهین‌آمیز، ترسیم برخی صحنه‌های ناهنجار و ارجاعات به مصرف مواد مخدر از آن دوباره شکایت کرد، بر مبنای آن هیات بازبینی ممنوعیت موقت همه‌جانبه‌ای را برای کتاب «به درون رودخانه» اعمال کرد.
«داوو» نویسنده این رمان گفته است که از این آخرین حکم بسیار ناراحت و نگران است و افزود: «این موضوع که برخی گروه‌های مسیحی این قدرت را داشته باشند که موجب ممنوعیت یک کتاب شوند، از نظر من وضعیت غیرمنصفانه و سنگدلانه است و نشان از بی‌عدالتی دارد».
وی می‌گوید: «هدف از نگارش این کتاب، تلاش برای ایجاد انگیزه در نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ سال و جوانانی که کتاب نمی‌خوانند به مطالعه بود.»
قرار است میان نویسنده، انتشارات «پنگوئن»، ناشر کتاب و مرکز کتابخانه‌های مدارس با هدف تصمیم‌گیری درباره اقدامات بعدی جلسه‌ای برگزار شود. این در حالی است که کارشناسان ادبیات و کتاب نیز حمایت خود را از رمان «به درون رودخانه» اعلام کرده‌اند.
در عین حال، سخنگوی وزارت کشور نیوزیلند گفته است که به‌زودی هیات بازبینی نشستی را برای اتخاذ آخرین تصمیمات درباره «به درون رودخانه » برگزار خواهد کرد. در این نشست قرار است بر سه گزینه تصمیم‌گیری شود؛ ممنوعیت برای سنین زیر ۱۴ سال، ممنوعیت برای سنین زیر ۱۸ سال و بدون محدودیت سنی.
«تد داوو» ۶۴ ساله، نویسنده «به درون رودخانه» که خود رییس دفتر مطالعات دانشجویان خارجی در کالج «تیلورز» در منطقه «آوکلند» نیوزیلند نیز است، در نشریه «نیوزیلند هرالد» دراین‌باره نوشته است: «بعد از این قرار است چه بلایی بر سر من بیاورند؟»

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎