کتابی که روش‌های کهن رواقی را برای آرامش در زندگی امروز آموزش می‌دهد

کتابی که روش‌های کهن رواقی را برای آرامش در زندگی امروز آموزش می‌دهد
فلسفه رواقی یکی از رایج‌ترین و مردمی‌ترین مکاتب فلسفی در روم باستان بود. «فلسفه‌ای برای زندگی: روش‌های کهن رواقی برای زندگی امروز» کتابی است نوشته ویلیام بی. اروین که با موضوع بهره‌گیری امروزین از آموزه‌های رواقی برای کاهش اضطراب و زندگی کردن در آرامش منتشر شده است.

در معرفی پشت جلد این کتاب، آمده است:‌ «فلسفه رواقی یکی از رایج‌ترین و مردمی‌ترین مکاتب فلسفی در روم باستان بود. نویسنده این کتاب، خود، آموزه‌های فلسفه رواقی را در زندگی به کار می‌بندد و در اثر حاضر تجارب شخصی‌اش را با خواننده در میان می‌گذارد. خوانندگان این کتاب می‌آموزند که چگونه دلهره و نگرانی را به حداقل برسانند و چگونه گذشته را فراموش کنند و به چیزهایی بیندیشند که هم‌اکنون تحت کنترلشان است؛ به‌علاوه یاد می‌گیرند چگونه با توهین، سالمندی و وسوسه جست‌وجوی ثروت و شهرت مقابله کنند. در یک کلام، فلسفه‌ای برای زندگی به مخاطبان نشان می‌دهد که چطور به ناظران فکور زندگی خود بدل شوند. اگر در همان حال که امور روزمره خود را انجام می‌دهیم به خود بنگریم و بعداً درباره آن تأمل کنیم، به سرچشمه‌های ناراحتی و رنج پی می‌بریم و سرانجام از آن دوری می‌کنیم: این‌گونه است که رواقیان به زندگانی با کمترین رنج و بیشترین خشنودی امید می‌بندند.»

کتاب حاضر که به‌تازگی از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده، در چهار بخش ترجمه و تنظیم شده است. نویسنده در بخش نخست این کتاب «پیدایش مکتب رواقی» را بررسی کرده است. در این بخش اشتیاق فلسفه به زندگی، رواقیان نخستین و مکتب رواقی رومی از منظر نویسنده این کتاب در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

بخش دوم کتاب به مبحث «فنون روانشناختی رواقی» اختصاص دارد. تجسم منفی، دوگانگی کنترل، تقدیرگرایی، خویشتنداری و تأمل، محورهای بحث در این بخش را تشکیل می‌دهند.

نویسنده برای بخش سوم کتاب حاضر، عنوان «اندرز رواقی» را در نظر گرفته است. خوانندگان در این بخش مسائلی درباره وظیفه، روابط اجتماعی، توهین، غصه و خشم را مطالعه می‌کنند.

شهرت‌طلبی، زندگی مجلل، تبعید و تغییر محل، روزگار پیری، مرگ و رواقی شدن از دیگر مقوله‌هایی است که در بخش سوم این کتاب مورد بحث نویسنده قرار گرفته است.

«مکتب رواقی برای زندگی امروز» عنوان بخش پایانی کتاب «فلسفه‌ای برای زندگی: روش‌های کهن رواقی برای زندگی امروز» است. در این بخش، افول مکتب رواقی و تجدیدنظر در مکتب رواقی از منظر مؤلف این کتاب به بحث گذاشته شده است. در ادامه نیز عمل به آموزه‌های مکتب رواقی پیش‌ روی خوانندگان قرار گرفته است.

اروین در پایان کتاب «فلسفه‌ای برای زندگی: روش‌های کهن رواقی برای زندگی امروز» که به قلم محمد یوسفی به فارسی برگردانده شده، منابعی برای مطالعه بیشتر درباره رواقیان را به مخاطبان پیشنهاد داده است.

«فلسفه‌ای برای زندگی: روش‌های کهن رواقی برای زندگی امروز» در ۳۳۶ صفحه، با شمارگان هزار و ۶۵۰ نسخه، به بهای ۱۷ هزار تومان از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است.
منبع: ایبنا

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎