کتاب جنگ های ارزی، خبر فرارو شد

کتاب جنگ های ارزی، خبر فرارو شد
سقوط‌های مالی و اجتماعی به دفعات زیاد اتفاق افتاده‌اند اما به سادگی نادیده گرفته شده یا فراموش شده‌اند. ولی نه تاریخ فراموشکار است و نه سیستم‌های پیچیده از رفتاری که باید انجام دهند، سر باز می‌زنند. بازارهای سرمایه و ارزها، سیستم‌های پیچیده‌ای هستند و در پایان سقوط خواهند کرد مگر اینکه مهار شوند، به قسمت‌های کوچکتری شکسته شده و اندازه‌شان کاهش یابد. 

همچنین جیمز ریکاردز از این جهت نویسنده ای مهم می باشد که ۳۵ سال در بازار بورس نیویورک (خیابان وال استریت) کار کرده است. همچنین اشراف وی به مسائل مالی ایالات متحده سبب شد که در سپتامبر ۲۰۰۹ نمایندگان مجلس ایالات متحده از وی بخواهند تا در مورد خطرات الگوی مالی و بحران های آن و نیز بحران مالی سال ۲۰۰۸ نظرات خود را ارائه دهد. 

فرارو از ترمینولوژی جنگ ارزی می گوید. اصطلاح «جنگ ارزی» حاصل زمانی پس از بحران مالی ۲۰۰۸ میلادی در آمریکا است. پس از این بحران به‌نظر می‌رسد که بنیان تئوری های رایج اقتصادی دچار لرزش شده و اکنون اصل آزادی تجارت و عدم دخالت اقتصادی دولت، جایگزین کمک‌های مالی دولت به شرکت های خصوصی برای جلوگیری از ورشکستگی و ایجاد لشکر بیکاران شده است. اینها همگی موجبات ناامیدی از دلار و جستجو برای ارزی جایگزین را به همراه خواهد داشت.

جنگ‌های ارزی در نهایت جنگی بر سر نقش و ارزش دلارند. با وجود این، به دلیل معرفی مشتقات مالی، اهرم مالی بالا، چاپ بی رویه پول و تضعیف طلا، دلار ماهیت تازه‌ای  پیدا کرده است. حالا زمان سابق نیست که دلار را نجات دهند و زمان برای نجات دلار نیز در حال کوتاه شدن است.

ریکاردز معتقد است: رشد جهانی شدن، قراردادهای مشتقات مالی (که ارزش آنها بستگی به ارزش دارایی دیگری چون سهام، شاخص بورس، طلا، نفت و... دارد) و اهرم مالی (مفهومی از نوسان بدهی ها دارد) در چهل سال گذشته وقوع بحران مالی و سرایت آن به همه کشورها را غیر قابل اجتناب کرده است. به طوری که بحران جدید از بازار ارز آغاز و به سرعت به بازار سهام و اوراق قرضه و بازار کالا سرایت خواهد کرد.

این کتاب سه مشخصه مهم دارد: یک، بررسی تاریخ است و اینکه نشان می‌دهد چقدر اتفاقات امروز دنیا در گذشته تکرار شده‌اند و چقدر از مصائب امروز دنیا در تصمیمات غلط و نیاموختن از درس های گذشته ریشه دارد. دو، این کتاب نقش قدرت ها و بازیگران مهم به خصوص آمریکا و دلار این کشور و نیز قدرت نوظهوری به نام چین را در معاملات و معادلات اقتصادی و سیاسی امروز بیان می‌کند. سه، نقد تئوری ها و تفکراتی که ما را تا به اینجا رسانده اند.
- جنگ‌های ارزی(روایتی حیرت‌انگیز از جنگ اقتصادی کشورها با ابزار پول و طلا)/ جیمز ریکاردز/ ترجمه حسین راهداری/ قطع رقعی/۳۴۲ صفحه/ قیمت: ۲۰۰۰۰۰ ریال/ انتشارات دنیای اقتصاد

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎