۱۰ رمان برتر در مورد انقلابیون به روایت نیل مکِرجی

۱۰ رمان برتر در مورد انقلابیون به روایت نیل مکِرجی

نیل مکِرجی نویسنده هندی انگلیسی نویس توانسته جایزه کتاب وودافون-کراس وورد را به خوود اختصاص دهد. وی نامزد جایزه من بوکر سال ۲۰۱۴ برای کتاب زندگی دیگران بوده است. وی در لیستی برای گاردین ده رمان برتری را لیست می کند که در مورد انقلابیون جهان نوشته شده اند.

انقلاب ناکزال جنبش چپ افراطی مائوئیستی سال ۱۹۶۰در بنگلادش و هندوستان، زمینه های کتاب «زندگی دیگران» را فراهم آورد. در طول سال ها تفکر در مورد انقلاب، درگیری های مسلحانه، مردم گرفتار در آنها و نیز فعالان انقلابی که در نهایت به هدف رسیدند. آثار زیر را کارهایی مفید برای خواندن می دانم. تِم متداول بیشتر این آثار در مورد اعمال انقلابی است که در نهایت به شکست یا انهدام ختم می شوند و نیز در مورد انقلابیون فریب خورده یا به خطارفته و یا هردو آنهاست. که در بدترین حالت آنها بیماران روانی و جنایتکار هستند. به طوری که آرمان گرایی تباه کننده و عمل گمراهانه ای معرفی می شود.
۱- تسخیر شدگان (The Possessed) نوشته فئودور داستایوفسکی در ۱۸۷۲ اشت.
۲- خاک بکر (Virgin Soil) نوشته ایوان تورگنیف در ۱۸۷۷ است.
۳- مامور مخفی (The Secret Agent) جوزف کنراد نوشته شده در سال ۱۹۰۷ است. رمان بی نظیر تروریستی که از زندگی باکونین و کروپوتکین نیز الهام گرفته است.
۴- عدالت برای جنگل (Aranyer Adhikar) نوشته ماهاسوتا دِوی بنگلادشی در سال ۱۹۷۷
۵- دختر بورگر (Burger’s Daughter) نوشته نادین گوردیمر در ۱۹۷۹ است. این رمان سیاسی مربوط به جنبش ضد آپارتاید دهه ۱۹۷۰ آفریقای جنوبی است.
۶- امور مورو (The Moro Affair) نوشته لئوناردو سایاسیا در ۱۹۷۸ است که خبری از انقلاب نیست. رمانی ایتالیایی که داستان گروگان گیری آلدو مورو سیاستمدار دمکرات مسیحی ایتالیایی را روایت می کند.
۷- تروریست خوب (The Good Terrorist) رمانی تروریستی در لندن نوشته دوریس لسینگ در ۱۹۸۵ است. 
۸- اقدام کن و بمیر: قیام چیتاگونگ (۱۹۳۴-۱۹۳۰) (Do and Die: The Chittagong Uprising, 1930-34) نوشته مانین چاترجی در ۱۹۹۹ است که در مورد قیام چیتاگونگ در ایالت بنگان هند می باشد.
۹- دانه های سحرآمیز (Magic Seeds) نوشته وی. اس. نایپال نویسنده نوبلیست در ۲۰۰۴ است.
۱۰- سالی هیدکات: زن طرفدار حق رای و انتخاب زنان (Sally Heathcote: Suffragette) آفریده تخیل ماری تالبوت و کیت چارلسوورد و برایان تالبوت در ۲۰۱۴ است.
منبع: گاردین

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎