۱۹ مهر، «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟» میهمان ایسنا بود

۱۹ مهر، «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟» میهمان ایسنا بود
انتشارات دنیای اقتصاد کتاب «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟» را در سه بخش کلی منتشر کرده است. بخش اول «خلاصه‌ای از تصویر جامع اقتصاد ایران»، بخش دوم آن «تحولات داخلی اقتصاد ایران» و بخش سوم «تحولات جهانی اقتصاد ایران» است که به این شکل به کنکاش در اقتصاد ایران می‌پردازد.
در بخش اول، «اقتصاد ایران پس از افزایش قیمت نفت در دهه هشتاد»، «خصوصی‌سازی»، «هدفمندسازی یارانه» و «اقتصاد ایران در آینده میان‌مدت» مورد بررسی قرار گرفته است.
در بخش دوم، بخش‌های «ظرفیت‌های اقتصاد ایران»، «رشد اقتصادی، تورم و بیکاری»،‌ «فقر و نابرابری»، «سیاست‌های پولی، اعتباری و ارزی»، «سیاست‌های مالی»، «سیاست‌های تجاری»، «بازار کار»، «بازار مالی»، «آزادسازی مبانی نظری و مفاهیم پایه»، «اصطلاحات بازار انرژی»، «خصوصی‌سازی»، و «تحولات اقتصادی کشورهای منتخب و تاثیر آن بر اقتصاد ایران» منتشر شده است.
در بخش آخر، «جهانی شدن بازار محصول»، «جهانی شدن بازار مالی»، «تحولات بازار انرژی» و «همکاری‌های منطقه‌ای و بین کشوری» ارائه می‌شود.

در توضیح پشت جلد کتاب آمده است: «کتاب «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟» چکیده مطالعه‌ای گسترده‌ در باب «عوامل تاثیرگذار بر عملکرد میان‌مدت اقتصاد ایران» است که توسط دکتر مسعود نیلی اقتصاددان ایرانی و همکاری چند اقتصاددان و محقق دیگر تالیف شده است. روایت اصلی این پژوهش در ۹ مجلد تنظیم شده است و مولف برای سهولت دسترسی عمومی به نتایج پژوهش‌، خلاصه آن را در مجلد حاضر منتشر کرده است. پژوهش یادشده که با همکاری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران و پژوهشکده مطالعات اقتصادی و صنعتی دانشگاه صنعتی شریف انجام شده‌، جامع‌ترین تحقیق انجام‌شده در سطح اقتصاد کلان ایران به شمار می‌رود و با داده‌های آماری فراوان و تحلیل‌های بدیع‌، خواننده‌اش را با چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال‌های پیش رو آشنا می‌کند.»

همچنین در معرفی بیشتر این کتاب عنوان شده است: «نیلی در مقدمه این کتاب عملکرد اقتصاد ایران را به هیچ‏‌وجه در تناسب با ظرفیت‏های آن نمی‌داند. تورم و بیکاری مزمن دورقمی در کنار رشد اقتصادی بی‏‌ثبات را بیانگر وجود مشکلاتی بنیادی در نظام تجهیز و تخصیص منابع در کشور می‌شمارد.

این نبود تناسب موجود میان ظرفیت‌‏ها و عملکرد، سوال محوری آخرین کتاب وی در همکاری با همکارانش است. بنابراین مسعود نیلی در «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟» دو سوال اساسی و مرتبط با هم را محور مباحث قرار می‌دهد. این دو سوال عبارتند از: چه عواملی می‏‌توانند موجب شکل‌‏گیری این فاصله (ظرفیت‌ها و عملکرد) شده باشند؟ و چگونه می‌‏توان در جهت کاهش این فاصله حرکت کرد؟

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎