• فلسفه ساده

  فلسفه ساده

  زهره روحی
  نویسنده
  «فلسفه ساده» عنوانی است سهل و پیچیده. کتاب در عین حال که سیر گرایش ‌های مختلف فلسفی را به زبانی ساده بیان می‌ کند اما در این نقطه متوقف نمی ‌شود. «فلسفه ساده» کتابی جامع درباره فلسفه فیلسوفان نیست، اصلا اگر فرض کنیم که نگارش چنین کتابی ممکن باشد. فلسفه ساده از نقطه ‌ای خاص به جریان‌های متفاوت فکری وارد می‌شود و از همان نقطه خاص شروع به کنکاش درباره آنها می ‌کند و در هر بخش هر چقدر پیش‌ تر می‌ رود بر عمق نقبی که زده می ‌افزاید. آن نقطه خاص عبارت است از خصلت فلسفه ‌ورزی و تفکری که خاص انسان است. اگر اندیشه و توان اندیشیدن مختص انسان باشد، آنگاه فلسفه‌ورزیدن دقیقا چه نوع اندیشیدنی خواهد بود؟ فلسفه ساده به ‌رغم عنوان فروتنانه ‌اش به کنش اندیشیدن  پیچشی مضاعف می ‌دهد و ماهیت انسان را در اندیشیدن به اندیشیدن می ‌کاود.
  Price۲۲۰,۰۰۰ ریال
  ۴
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۸۰۰۴۲۷۱
  تعداد صفحات :
  ۰
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

  در این کتاب  نظریات فلسفی به زبانی تا حد امکان ساده بیان خواهند شد. مسلما زمانی که سخن درباره‌ «فلسفه» است، ‌باید آماده مواجهه با تاریخ طولانی اندیشه بشری شویم و این بدین معنی است که  به افق فکری انسان در مقاطع تاریخی متفاوت نگاهی اندازیم تا دریابیم که در هر دوره‌ ای «آدمی» چگونه و به چه چیزهایی فکر می‌ کرده است.  بنابراین همین ‌جا، یعنی در اولین گام متوجه این مسئله مهم می‌ شویم که سروکار «فلسفه»  با فکر و اندیشه است. سخن گفتن درباره «اندیشه بشری» به نوعی ما را به گذشته می ‌برد. به زمان ‌های بسیار دور. شاید حتی به جایی که نخستین اسطوره ‌ها زاده شدند؛ فرقی هم نمی‌ کند شرقی باشند یا غربی؛ چنانچه مشخص است با قلمرو بسیار وسیعی سروکار داریم و همین امر ما را ملزم به انتخاب عرصه نگرش و نیز تعیین محدوده تاریخی می ‌کند. به بیانی در همین لحظه باید تصمیم بگیریم که قرار است چارچوب بحث‌ های خود را در خصوص کدام فلسفه برپا کنیم. اما ظاهرا برای این تصمیم، ‌باید دلیل بررسی خود را بدانیم و از آنجا که هدف از بر پا ساختن این قبیل بحث ‌ها، فهم و درک بهتر مسائل زیست جهانمان است و باز از آنجا که بسیاری از این مسائل، یا برخاسته از نحوه زندگی مدرن است یا مبتنی بر مطالبات زندگی به شیوه مدرن، و به دلیل آنکه بررسی این‌گونه پرسش ‌ها را تا به امروز، تفکر به اصطلاح «غربی» به عهده گرفته است، چارچوب بحث در این کتاب به فلسفه غرب اختصاص خواهد داشت.

  نگاه ناشر

  مسلما هدف کتاب «فلسفه ساده» صرفا شرح تفکرات فیلسوفان به زبانی ساده نیست. البته که چنین هدفی تقریبا ناممکن است یا اینکه برای تحقق آن حداقل به چندین و چند جلد کتاب احتیاج داریم. زهره روحی در کتاب «فلسفه ساده» به مسئله فلسفیدن پرداخته است. انسان موجودی ناطق است و نطق معادلی هوشمندانه برای لوگوس یونانی. نطق، به مانند معادل یونانی ‌اش، از سویی با کلام و از سوی دیگر با تعقل در پیوند است. کتاب «فلسفه ساده» بیش از هر چیز به همین گوهر انسانی، یعنی توان اندیشیدن، می ‌پردازد و کتابی است درباره اندیشیدن به اندیشیدن با یگانه ابزار درخور این کار، یعنی فلسفه. 

short_url: 
https://goo.gl/aVSF5O
facebook_share: 
https://goo.gl/u8lI2K
twitter_share: 
https://goo.gl/ik04sH
linkedin_share: 
https://goo.gl/VOmfww
Rating: 
۴

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
https://goo.gl/CfkttF
pinterest share: 
https://goo.gl/qB3YQw

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎