• برنامه ریزی مبتنی بر سناریو

  برنامه ریزی مبتنی بر سناریو

  برکهارد شوئنکر
  نویسنده
  تورستن وولف
  نویسنده
  محمدحسین بیرامی
  مترجم
  مدیران استراتژیک در محیط امروزی کسب‏وکار باید پاسخ‏هایی را برای دو پرسش کلیدی بیابند: اول اینکه چگونه می‏توانیم بی‎ثباتی، پیچیدگی و عدم اطمینانی را که امروزه در بسیاری از صنایع مشاهده می‏کنیم درون برنامه‏ریزی استراتژیک تلفیق کنیم؟ و دوم اینکه چگونه می‏توانیم استراتژی‏ها را منعطف‏تر و سازگارتر با محیط‏های متغیر سازیم؟این کتاب تلاشی است برای پاسخ دادن به این پرسش‏ها. در کانون این کتاب، «برنامه‏ریزی استراتژیک مبتنی بر سناریو»، نهفته است: چارچوبی روشمند برای ایجاد استراتژی‏ها در دنیایی نامطمئن. 
  Price۱۳۰,۰۰۰ ریال
  ۴
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۷۱۰۶۵۹۴
  تعداد صفحات :
  ۰
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

  از دهه ۱۹۹۰، رویکردهای سنتی به برنامه ‏ریزی استراتژیک و مفاهیم زیرساختی آنها انتقادات فراوانی را هم از سوی پژوهشگران و هم مجریان و مدیران برانگیخته اند. انتقادات به ‏ویژه مربوط به انگاره مرکزی برنامه ‏ریزی استراتژیک می ‏شود که برنامه‏ ها باید صرفاً برای یک جهت واحد در آینده تدوین شوند. بسیاری از تحلیل‏ گران استدلال می ‏کنند که مفاهیم و چارچوب ‏های سنتی برنامه‏ ریزی استراتژیک مطابق با الزامات برنامه ‏ریزی موفق در یک محیط پویا، پیچیده و به‏طور فزاینده بی‏ثبات کسب‏وکار نیستند.

  با توجه به این چالش ‏ها، مدیران استراتژیک در محیط امروزی کسب ‏و کار باید پاسخ‏ هایی را برای دو پرسش کلیدی بیابند:

  ۱.       چگونه می‏ توانیم بی ‎ثباتی، پیچیدگی و عدم اطمینانی را که امروزه در بسیاری از صنایع مشاهده می ‏کنیم درون برنامه ‏ریزی استراتژیک تلفیق کنیم؟

  ۲.       چگونه می ‏توانیم استراتژی ‏ها را منعطف‏ تر و سازگار تر با محیط‏ های متغیر سازیم؟

  این کتاب تلاشی است برای پاسخ دادن به این پرسش‏ ها. در قلب این کتاب معرفی آنچه که ما «برنامه‏ ریزی استراتژیک مبتنی بر سناریو» می ‏نامیم نهفته است، چارچوبی روشمند برای ایجاد استراتژی‏ ها در دنیایی نامطمئن.

  برنامه ‏ریزی سناریو در دهه ۱۹۷۰ در شرکت نفت شل آغاز شد. این نوع برنامه ‏ریزی متفاوت از چارچوب ‏های اولیه استراتژی است. چون با در نظر گرفتن بی ‏ثباتی و پیچیدگی، عدم اطمینان را با فرایند استراتژی در هم می ‏آمیزد. به‏ویژه، تحولات آتیِ ممکنِ گوناگون را تجزیه‌ و تحلیل می‏ کند و عواملی را هم از صنعتِ تحت بررسی و هم محیط عمومی درون چارچوب تلفیق می ‏کند. افزون بر آن، به ‌واسطه تدوین گزینه‏ های استراتژیک مختلف، نوعی انعطاف ‏پذیری فراهم می‏ کند که به شرکت‏ ها اجازه می‏دهد با بی‏ ثباتی در محیط انطباق یابند. با این ‌همه، معایب بیشتر رویکرد های برنامه‏ ریزی سناریو آن است که کاربرد آن‌ها در عمل پیچیده است. در واقع، میزان زمان و تلاش مورد نیاز بسیاری از شرکت را از خود می‏ رانند. این جایی است که رویکرد جدید ما به برنامه‏ ریزی استراتژیک مبتنی بر سناریو وارد می ‏شود. مزیت اصلی آن در سادگی کاربرد آن به لطف طراحی ابزار محور آن نهفته است. این رویکرد به‌ عنوان بخشی از یک پروژه مشترک میان مشاوران استراتژی رولاند برگر و دانشکده مدیریت HHL لایپزیگ برای یافتن راه ‏هایی برای استفاده بهتر از برنامه ‏ریزی سناریو در شرکت‏ ها پدید آمد.

  نگاه ناشر
short_url: 
https://goo.gl/gzGvPc
facebook_share: 
https://goo.gl/PFMc51
twitter_share: 
https://goo.gl/AxO3HC
linkedin_share: 
https://goo.gl/t0wML7
Rating: 
۴

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
https://goo.gl/YDPg9g
pinterest share: 
https://goo.gl/rR8YuT

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎