• متغیر پنهان در سرمایه گذاری

  متغیر پنهان در سرمایه گذاری

  ابراهیم علیزاده
  نویسنده
  تحقیقاتی که تاکنون درباره ضعف سرمایه‌گذاری در ایران انجام شده، عمدتاً معطوف به کاستی‌های حقوقی مانند مقررات دست‌وپاگیر و موانع اداری یا عوامل سیاسی و نرخ پایین تشکیل سرمایه و انباشت ناچیز سرمایه بوده است. علل اصلی ضعف سرمایه‌گذاری هم همین موارد است. اما از عوامل دیگری که می‌تواند این ضعف‌ها را کاهش یا افزایش دهد، غفلت شده است. این عامل، سهم رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی و نقد و ایجاد شفافیت و سرانجام هموار کردن راه سرمایه‌گذاری است. در این کتاب، پانزده اقتصاددان، فعال اقتصادی و فرهنگ‌پژوه، موانع سرمایه‌گذاری را از منظر اطلاع‌رسانی تحلیل کرده‌اند.
  Price۱۵۰,۰۰۰ ریال
  ۴.۷
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۸۰۰۴۷۴۵
  تعداد صفحات :
  ۰
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

  برای درک نسبت میان رسانه ‌ها و توسعه اقتصادی همواره نیاز به مطالعات تاریخی، مطالعات تطبیقی و مطالعات میان ‌رشته‌ای بوده و هست. نمی‌توان در دنیایی که پای همه وجوه و جوانب تغییرش به تحولات ارتباطی وابسته است، از کنار رسانه ‌ها و دامنه‌ های تاثیرگذاری دور و نزدیک آنها به آسانی و سادگی گذشت.

  زمانی که مشهودترین پدیده ارتباطی در مطبوعات خلاصه می ‌شد، ماکس وبر، جامعه ‌شناس برجسته آلمانی که خود اقتصاد دان بزرگی هم بود پرسشی اساسی را در نخستین کنگره جامعه‌شناسان جهان مطرح کرد که می‌توان امروز نیز با تعمیم نقش مطبوعات به رسانه ‌های دیگر همچنان به آن اندیشید. او می ‌گوید: «مطبوعات را از ذهن خود بزدایید و به این نکته فکر کنید که زندگی مدرن بدون تبلیغات تجاری که مطبوعات خالق آن بوده‌ اند به چه شکل خواهد بود؟ جالب است که بپرسیم تبلیغات امروز شبیه چیست؟ و فردا به چه چیزی شباهت خواهد داشت؟ روزنامه ‌ها فردا چه چیزهایی را تبلیغ می ‌کنند و چه چیزهایی را تبلیغ نخواهند کرد؟»

  وبر برای توصیف تحولی که در مواجهه فعالیت‌ های اقتصادی با وسایل ارتباط جمعی رخ داده است به تمثیلی روشن اشاره می‌ کند: «بازار سهام آمریکا تا این اواخر برای پنجره‌ های خود از شیشه‌ های مشجّر استفاده می‌ کرد که ارتباط بیرون را با نوسانات بازار قطع کند. اکنون می‌بینیم که بیشتر بخش‌های تشکیل‌دهنده یک روزنامه، دست کم تا حدودی تحت تاثیر ضرورت توجه به مسائل بازار سهام قرار دارند». بر همین اساس او به طرح پرسش‌های مهمی می‌پردازد که هنوز می‌توان و باید به آنها پرداخت:

   ۱- آیا افزایش سرمایه به مفهوم افزایش حساس شدن تجارت در قبال نوسانات افکار عمومی است؟

  ۲- آیا وابستگی رو به تزاید مطبوعات به افکار عمومی رایج، پیامد نیاز فزاینده به سرمایه است؟

  ۳- آیا ما با توجه به افزایش سرمایه‌ گذاری نقدی در روزنامه‌ ها در حال حرکت به سوی تراست‌ های مطبوعاتی هستیم؟

  ۴ - مفهوم توسعه سرمایه در فعالیت مطبوعاتی، برای موضع جامعه ‌شناختی مطبوعات در کل و برای نقش آن در فرایند شکل‌ دهی به افکار عمومی چیست؟

  ۵- روزنامه مطالبی را که به مردم می ‌دهد چگونه به دست می‌ آورد؟ ماهیت منابع خبری چیست و کارکرد خبرگزاری ‌های بزرگ و مناسبات بین ‌المللی آنها از چه قرار است؟

  از زمان وبر تاکنون هم سرمایه و هم رسانه دگرگونی ‌های فراوانی را در محتوا و شکل پشت سر نهاده‌اند، اما هنوز همان پرسش‌ ها در صورت ‌هایی دیگر پیش روی کسانی است که می ‌خواهند به مطالعه نقش‌ ها و کارکردهای رسانه ‌ها در توسعه اقتصادی به طور عام و سرمایه ‌گذاری به طور خاص بپردازند و طبیعتا این گونه مطالعات نمی‌ توانند از رنگ و بوی تاریخ، سرزمین و فرهنگ در جهان ما برکنار باشند.

  نگاه ناشر
short_url: 
https://goo.gl/mmMptP
facebook_share: 
https://goo.gl/GQDrtC
twitter_share: 
https://goo.gl/hzPyE9
linkedin_share: 
https://goo.gl/rjvD1p
Rating: 
۴.۷

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
https://goo.gl/VLYfJH
pinterest share: 
https://goo.gl/N3I12U

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎