• استراتژی کسب و کار

  استراتژی کسب و کار

  جرمی کوردی
  نویسنده
  مهرداد ملایی
  مترجم
  معنای ساده و سر راست استراتژی ، پرسش هایی است که همه اهالی کسب و کار مدام از خودشان می پرسند: مشتریان چه کالا یا خدماتی را می پسندند؟ رقیبان من این کالاها را با چه قیمتی تولید می کنند و با چه قیمتی می فروشند؟ من برای اینکه سهمی از بازار را به خود اختصاص دهم چه باید بکنم؟ این کتاب به این پرسش ها و دهها پرسش دیگر پاسخ می دهد. به اعتقاد مولف کتاب، استراتژی سنجیده، محرک لازم را برای موفقیت تجاری فراهم می‌کند؛ درحالی‌که استراتژی ضعیف یا فکر نشده ممکن است باعث خروج شرکت از مسیر موفقیت شود. بنابراین شناخت عوامل سازنده «استراتژی»، در نیل به کسب ‌و کار موفق حیاتی است. البته نباید هر طرح و تصمیمی را «استراتژی» بخوانیم، ضمن اینکه بیشتر تصمیمات  در باره اجرای استراتژی است، نه تدوین آن. همچنین مهم است که استراتژی روشن و بی‌ابهام باشد و بتوان آن را برای همه کسانی که نقشی در اجرای آن خواهند داشت و نیز برای سهامداران شرکت تبیین کرد.
  Price۲۰۰,۰۰۰ ریال
  ۴.۷
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۷۱۰۶۶۶۲
  تعداد صفحات :
  ۰
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

  استراتژی کسب ‌و کار عبارت است از طرح­ها، گزینه ­ها و تصمیماتی که در مسیر هدایت یک شرکت به سمت سود دهی و موفقیت بیشتر به کار گرفته می ­شوند. استراتژی الهام­ بخش و فکر شده، محرک لازم را برای موفقیت تجاری فراهم می­ کند؛ در حالی‌که استراتژی ضعیف یا فکر نشده ممکن است باعث خروج شرکت از مسیر موفقیت شود. بنابراین شناخت عوامل سازنده «استراتژی»، در نیل به کسب ‌و کار موفق حیاتی است. البته نباید هر طرح و تصمیمی را «استراتژی» بخوانیم، ضمن اینکه بیشتر تصمیمات در باره اجرای استراتژی است و نه تدوین آن . همچنین مهم است که استراتژی روشن و بی ­ابهام باشد و بتوان آن را برای همه کسانی که نقشی در اجرای آن خواهند داشت و نیز برای سهامداران شرکت تبیین کرد.

  تمرکز بر استراتژی باعث می ­شود بدانیم کدام واحد یا گروه از کسب ‌و کارها می ­توانند موفق ­تر عمل کنند و در کجا نقطه­ ضعف، آسیب­ پذیری یا احتمال شکست وجود دارد. استراتژی به شکل دقیق نشان می­ دهد که کسب‌ و کار در کدام بخش و به چه دلیل می­تواند پول­­ ساز باشد. از این دانش می‌توان برای رسیدن به سود، رشد جریان نقدینگی و ارزش ­آفرینی برای سهام­داران بهره گرفت. همچنین استراتژی نشان می ­دهد که منابع (شامل نیروی انسانی، اقدامات و منابع مالی) را باید در کجا متمرکز کرد. فرایند تدوین و اجرای استراتژی به مدیران امکان می­ دهد مشتریان و رقبای خود را بشناسند. به‌طور خاص یک استراتژی برجسته، ریشه در شناخت مناسب مشتریان دارد که این شناخت، روندی پویا است و شرکت می ­تواند محصولات و رویکرد خود را همسو با سلایق متغیر مشتریانش تغییر دهد. درواقع، شماری از استراتژی­های اجرایی شرکت­های پیشروی بازار مانند «مایکروسافت» و «اپل»، توام با پیش ­بینی علائق مشتریان کنونی و بالقوه­ است. مثلاً در میان خریداران آی ‌پد اپل، کمتر کسی بود که الزاماً خرید، دانلود و گوش کردن موسیقی به این سبک و سیاق­ را طالب باشد و درواقع این خود اپل بود که توانست پیشرفت ­ها در حوزه نرم افزاری، طراحی، اینترنت را با آنچه می­توانست ازنظر مردم ارزشمند باشد ترکیب کند و به محصولی جالب­توجه برای تخیل افراد برسد. بی­جهت نیست که مجله اکونومیست (شماره اکتبر ۲۰۰۷)، شرکت اپل  را «یک رهبر ارکستر و تنظیم‌ کننده فناوری ­ها» می ­داند که «هراسی از پرداختن به ایده ­های برون‌ سازمانی در عین تحولات درون سازمانی مداوم ندارد.»

  تدوین و اجرای استراتژی به گونه دیگری هم باعث تقویت کسب ‌و کار می­شود. استراتژی تضمین می ­کند که منابع موجود به مهم ‌ترین مشتریان اختصاص پیدا ­کنند تا ضمن ایجاد وفاداری در آنان، باعث شوند آنها محصولات و خدمات بیشتری از شرکت خریداری کنند. استراتژی کمک می ­کند دریابیم چگونه می‌ توان از طریق توسعه دامنه محصولات (تولید محصولات جدید مبتنی بر پیشنهاد‌ های کنونی)، تغییرات در ترکیب محصولات به‌گونه‌ ای که بتوانند مکمل هم باشند و تغییرات در  قیمت­ ها یا کاهش هزینه­ ها به سود بیشتر رسید. فرایند تدوین استراتژی همچنین کمک می ­کند بدانیم کدام محصولات یا بازارها را باید کنار بگذاریم. 

  نگاه ناشر

  معنای ساده و سر راست استراتژی ، پرسش هایی است که همه اهالی کسب و کار مدام از خودشان می پرسند: مشتریان چه کالا یا خدماتی را می پسندند؟ رقیبان من این کالاها را با چه قیمتی تولید می کنند و با چه قیمتی می فروشند؟ من برای اینکه سهمی از بازار را به خود اختصاص دهم چه باید بکنم؟ این کتاب به این پرسش ها و دهها پرسش دیگر پاسخ می دهد.

short_url: 
https://goo.gl/oYxct0
facebook_share: 
https://goo.gl/sfM4f9
twitter_share: 
https://goo.gl/iPWpuO
linkedin_share: 
https://goo.gl/9RFW96
Rating: 
۴.۷

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
https://goo.gl/2KI1lY
pinterest share: 
https://goo.gl/CGzA8d

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎