• الگوهای سازمانی

  الگوهای سازمانی

  استفن پی.فیتز جرالد
  نویسنده
  راحله فاضلی
  مترجم
  الگوها، الگوها همه جا! فراوانی الگوهای سازمانی با سرعتی سرسام‌آور، چشم‌انداز تجارت مدرن را به هم می‌ریزد. در الگوهای جدید، آنها که در رأس قرار می‌گیرند و از بهترین مکتب تجارت و شرکت شکل گرفته‌اند با همان تبلیغات آخرین مدل ماشین‌های ورزشی معرفی می‌شوند.چرا الگوهای سازمانی؟ چرا آنها اکنون در آغاز هزاره جدید مهم هستند؟ زیرا الگوها قدرتمندند، ادراکات ما را شکل می‌دهند و ادراکات ما، اعمالمان را هدایت می‌کنند.
  Price۸۰,۰۰۰ ریال
  ۴.۵
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۷۱۰۶۶۹۳
  تعداد صفحات :
  ۱۶۰
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  پالتويي
  مرور کتاب

  الگوها قدرتمند هستند؛ زیرا ادراکات ما را شکل می‌دهند و ادراکات ما، اعمالمان را هدایت می‌کنند. آنها چه صوری شکل گرفته باشند و آگاهانه بیان شوند، چه غیرصوری تصورشده و به شکل ناخودآگاه ارائه شوند شیوه‌ای را که ما تمام سیستم‌های بشری از جمله تجارت را سازمان داده و با آن ارتباط برقرار می‌کنیم شکل می‌دهند. شاید الگوهای جدید، آینده‌گرایانه به نظر برسند؛ اما بسیاری از آنها مانند قالب‌هایی که در غلات شیرین صبحانه پیدا می‌شوند نامیده شده‌اند: شبدر، ستاره، تارعنکبوت، آمیب و غیره. روشن است که اینها بیشتر از آنکه تشریفات اداری و فردسالاری باشند، شوخی به نظر می‌رسند. درست مانند چیزی که می‌خواهیم با آن بازی کنیم و فقط سرگرم شویم. چرا که نه؟ شاید ما به عصر طلایی الگوهای سازمانی رسیده‌ایم. شاید فقط داریم به سمت جوانی جمعی‌مان برمی‌گردیم. عصر طلایی باشد یا نه، شکوفایی الگوهای سازمانی، استعاره‌ها و انقلاب سریع و نفس‌گیر اینترنت، ادراکات ما از اینکه "سازمان" چیست، محدودیت‌ها و طول عمر آن کدام است و ساختار و پتانسیل آنچه را می‌تواند باشد به چالش می‌کشد.

  پیشروی داده‌های تجارت الکترونیک در دنیای ما که به تازگی شبکه‌ای شده، ایده‌های نیوتونی سازمان‌های مکانیستی را کنار می‌زند. با این‌حال الگوهای قدیمی هنوز در بسیاری از سازمان‌ها رایج هستند (رجوع کنید به فصل ۶) همان‌طور که در فکر بیشتر ما این‌طور است و امکان دارد برای مدتی به همین شکل ادامه یابد.

  گرچه امکان دارد پیشگامان تجارت الکترونیک و پیشینیان آنها میلیاردها نانوثانیه پیش، تشریفات اداری را به دست فراموشی سپرده باشند، شاید شرکت شما تازه از خواب بوروکراتیک عصر صنعت بیدار شده باشد. یا شاید در حال برنامه‌ریزی مجدد برای پویاتر و قابل انعطاف‌تر شدن است (رجوع کنید به فصل ۸) با وجود این، هنوز یک سازمان با ساختاری نسبتا سنتی است. شاید یک تجارت خانوادگی شکوفا یا یک شرکت کوچک کارآفرینی انفرادی است. با درنظر گرفتن گستره و تنوع الگوهایی که عملا استفاده می‌شوند، این کتاب نه فقط آخرین و بهترین، بلکه همه طیف الگوها را شامل می‌شود.

  الگوهای سازمانی که به تازگی مد روز شده‌اند تا حدی با زمان تغییر می‌کند (رجوع کنید به فصل ۳  تاریخ تکامل الگوهای سازمانی). در دهه‌های رو به زوال هزاره گذشته، زمان متغیر و سریع بوده است. این روند بی‌وقفه ادامه داشته است. رابرت هورماتس، نایب رئیس گلدمن ساکس بین‌المللی پیش‌بینی می‌کند: «ظاهرا در نخستین دهه‌های قرن بیست و یکم، سرعت تغییرات اقتصادی حتی از دهه ۹۰ نیز بیشتر باشد. تجارت‌های جدید و الگوهای تجاری، بسیاری از قدیمی‌ها را از رده خارج می‌کنند. در مقابل، آنها به سرعت با چالش‌های رقابتی روبه‌رو می‌شوند. فرصت‌ها به سرعت باز و بسته خواهند شد. سرعت، سازگارشدن، پیش‌بینی نیازهای مشتریان و مهارت بازاریابی، موفقیت یا شکست را تعیین خواهد کرد. 

  نگاه ناشر

  همه سازمان ها ظاهرا یک کار می کنند که تلاش برای کسب سود است. اما همین یک کار در قالب هایی و با روش هایی انجام می شود که گاهی خود مدیران بنگاهها هم از آن خبر ندارند. حال آنکه هر الگویی مقدمات و لوازم خاص خود را لازم دارد و نتایجی به بار می آورد که با نتایج الگوهای دیگر فرق دارد. این کتاب کوچک، تفاوت الگوهای رایج در جهان و آثار و پیامد استفاده از آنها را توضیح می‌دهد. 

short_url: 
https://goo.gl/H6RLq4
facebook_share: 
https://goo.gl/q5FIiB
twitter_share: 
https://goo.gl/AN7Lea
linkedin_share: 
https://goo.gl/af16yn
Rating: 
۴.۵

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
https://goo.gl/toltB4
pinterest share: 
https://goo.gl/CynMiK

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎