• اولین عرضه عمومی

  اولین عرضه عمومی

  عارف خورشید
  نویسنده
  ناصر شمس قارنه
  مترجم
  این کتاب درباره یکی از جذاب‏ترین حوزه‏ های سرمایه‌‏گذاری یعنی عرضه اولیه عمومی است. عرضه اولیه عمومی، معمولاً به عرضه‌ای جدید اطلاق می شود. اگر بخواهیم عرضه اولیه عمومی را دقیق تعریف کنیم باید بگوییم به رویدادی اطلاق می‏ شود که شرکتی برای نخستین بار سهام خود را به عموم عرضه می‏ کند. این کتاب برای سرمایه‌گذاران، دانشگاهیان و دانشجویانی که می‏ خواهند اطلاعات بیشتری درباره چگونگی ساختار و شکل‏گیری عرضه اولیه عمومی‏ و سابقه عملکرد آنها داشته باشند. و مدیران شرکت‏هایی که قصد اجرای عرضه اولیه عمومی را دارند، پندهایی راهگشا دارد.
  Price۱۰۰,۰۰۰ ریال
  ۴.۵
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۷۱۰۶۶۷۹
  تعداد صفحات :
  ۱۵۶
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

   شرکت‏ها به دلایل متفاوتی ممکن است عرضه اولیه عمومی را اجرا کنند. برای نمونه، شرکت‏های نوظهور، برای گسترش خود ممکن است به عرضه اولیه عمومی نیاز داشته باشند. اگر منابع داخلی مانند درآمدهای دریافتی یا خانواده و دوستان یا منابع خارجی مانند وام‏های بانکی یا سرمایه­گذاری اختصاصی در دسترس نباشند یا سرمایه کافی را فراهم نیاورند، آنگاه متداول‏ترین گزینه برای شرکت‏هایی که به دنبال پول و سرمایه بیشتر هستند، اجرای عرضه اولیه عمومی است.

  عرضه اولیه عمومی فراتر از یک راهکار است. طی عرضه اولیه عمومی، شرکت می‏تواند سرمایه خود را با توجه به میزان سرمایه لازم در حال و آینده افزایش دهد. قسمتی از این سرمایه می‏تواند برای بازپرداخت وام‏هایی که موعد آن‏ها نزدیک است استفاده شود. به علاوه بعد از اتمام و تکمیل عرضه اولیه عمومی شرکت‏ها می‏توانند در آینده سرمایه خود را با عرضه فصلی اوراق قرضه افزایش دهند. ثالثاً، شرکت‏هایی که عرضه اولیه عمومی را اجرا کرده‏اند می‏توانند انتظار داشته باشند در بازار بهتر بتوانند استقراض کنند، زیرا شفافیت در فعالیت­های شرکت وجود دارد و حساب­های شرکت تحت نظارت سازمان بورس است. دلیل دیگری که باعث می‏شود شرکت‏ها گزینه سهامی عام را انتخاب کنند امکان جبران خدمات نیروی کار است. تعداد زیادی از شرکت‏ها بر این باورند که با اعطای بخشی از سهام شرکت به کارمندان خود، به نوعی آن‏ها را به سختکوشی تشویق می‏کنند. همچنین ممکن است سهامداران، شرکت را در حفظ سطح کیفیت کارمندان خود یاری کنند. برای نمونه شرکت مانی سوپرمارکت در ژوئیه ۲۰۰۷ عرضه اولیه عمومی را اجرا و طی آن به کارمندان خود سهام‏ رایگان اعطا کرد. در مصاحبه­ای، مدیرعامل این شرکت بیان کرد: «در واقع یکی از دلایل اصلی ارتقا امکان عرضة سهام جدید منتشرشده به کارکنان است. این کار باعث می‏شود نه تنها کارکنان از موفقیت کسب‌وکار لذت ببرند بلکه آن‏ها را به ادامه کار تشوق خواهد کرد.»

   

   

  نگاه ناشر

  عرضه عمومی، صرفا یک تکنیک گسترش فعالیت و سرمایه بنگاه است. اما این تکنیک علاوه بر کارکرد فنی اش نشانه بالندگی بنگاه هم هست. اصل نخست در عرضه سهام، اعتماد عمومی است و وقتی بنگاهی تصمیم می گیرد سهامش را به فروش عمومی بگذارد یعنی از محدوده فردی و خانوادگی خارج شده و هویت اجتماعی یافته است. از این جهت، دانستن مفهوم عرضه عمومی یادگیری چیزی فراتر از تکنیک های ساده است. 

short_url: 
https://goo.gl/qkXOEb
facebook_share: 
https://goo.gl/Gqx4sK
twitter_share: 
https://goo.gl/kwhpRK
linkedin_share: 
https://goo.gl/7HFclO
Rating: 
۴.۵

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
https://goo.gl/TLJmwR
pinterest share: 
https://goo.gl/bjcG6H

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎