• معرفت شناسی علم اقتصاد

  معرفت شناسی علم اقتصاد

  موسی غنی نژاد
  نویسنده
  این کتاب درباره «معرفت‌شناسی» در معنای عام آن و با تاکید بر معرفت‌شناسي علم اقتصاد نوشته شده است. به نوشته مولف، معرفت شناسی به طور کلی ناظر بر مطالعه شرايط حصول و شكل‌گيري معرفت‌هاي معتبر است و کارش پاسخ دادن به این پرسش است که علوم مختلف چگونه ممكن هستند؟ منظور از معتبر، اشاره به اعتبار صوری به معنی منطقي كلمه (انسجام منطقي) و نيز اعتبار شرايط حصول ناظر بر مسايل مختلف واقعي است. اصطلاح حصول، حاكي از آن است كه معرفت نوعي جريان است بين ذهن شناسنده و موضوع شناخت.
  Price۲۲۰,۰۰۰ ریال
  ۳.۴
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۸۰۰۴۷۷۶
  تعداد صفحات :
  ۲۹۶
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

   پژوهش در مباني مفهومي علم، با ملاحظه رابطه میان ذهن شناسنده و موضوع شناخت، شاخه ­ای از معارف جدید است که اصطلاحا به آن معرفت‌شناسی می­گویند. علم جديد ثمره رويكرد تعقلي خاصي است كه ریشه‌های آن به قرون وسطای متاخر در اروپا برمی­گردد و در اصطلاح فلسفي به آن نوميناليسم گفته می­شود. نوميناليسم  اساسا تفكري فرضيه‌اي است و در مقابل رویکرد ذات‌گرايانه قرار دارد كه خصلت غالب انديشه نظری كهن را تشكيل مي‌دهد. شيوه تعقل نوميناليستي با تحليل رابطه ميان ذهن شناسنده و موضوع شناخت آغاز مي‌گردد، از اين رو در اساس رويكردي معرفت‌شناختي است. علم اقتصاد همانند ساير علوم جديد، در بستر این تفكر نوین به وجود آمده است و اگر مجموعه به هم پيوسته دانش اقتصادي را در بيرون از اين نوع انديشه مورد بررسي قرار دهيم، بخش بزرگي از آن معنای خود را از دست مي‌دهد. اما اگر توجه كنيم كه اقتصاد در مقام علم اجتماعي، كردار انسان در روابط میان افراد را مورد بررسي قرار مي‌دهد و كردار انسان نهایتا تابعي از شيوه تفكر او است، پي خواهيم برد كه رابطه ميان تعقل نوميناليستي و علم اقتصاد رابطه­ ای چندلایه است كه در نگاه اول به نظر نمي‌آيد. برخلاف تصور رايج، موضوع علم اقتصاد، روابط «اقتصادي» يا «توليد و توزيع» در هر جامعه‌اي نيست، بلكه نظم‌هاي ناشی از كردار انسان در جامعه مبتنی بر برخی ارزش‌هاي فردگرايانه (مالکیت خصوصی و مبادله داوطلبانه) است، ارزش‌هایی که به نوبه خود محصول نوعی تفکر فلسفی است. به سخن ديگر، تفکر جدید نوميناليستی که از قرون وسطای متاخر در اروپا شکل گرفت تنها رويكرد يا روش پژوهش علوم جدید از جمله علم اقتصاد نيست، بلكه در معناي وسيع آن، شرط تشكيل نظم يا نظم‌های موضوع مورد مطالعه آن نيز هست چرا که علم اقتصاد ناظر بر شناخت روابط مبادله­ای میان انسان‌ها در جامعه مبتنی بر ارزش‌های فردگرایانه است. غفلت از این نکته مهم سوءتفاهم‌هاي بسیاری را در خصوص علم اقتصاد ایجاد کرده است. 

  نگاه ناشر

  یکی از کاستی های اساسی دانش در ایران، فقدان انسجام میان اجزای معرفت است. بسیاری که خود گمان می‌کنند طرفدار اقتصاد آزاد و اندیشه آزادی اند، هنگام سخن گفتن، مروج آموزه‌ های دولتی و اقتصاد سوسیالیستی اند و بر عکس، مطالبات بسیاری از سوسیالیست‌ها مطالبات آزادیخواهانه و معطوف به بازار آزاد است. علت این تناقض ها و ناسازگاری ها، عمدتا فقدان دانش سازمان یافته است. کتاب معرفت شناسی علم اقتصاد، تلاشی است برای نشان دادن ناسازگاری های تفکر و نشان دادن اسلوب اندیشیدن سازگار و منسجم.

short_url: 
https://goo.gl/0Rj649
facebook_share: 
https://goo.gl/KmlByB
twitter_share: 
https://goo.gl/MkNxK7
linkedin_share: 
https://goo.gl/zURDTK
Rating: 
۳.۴

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
https://goo.gl/T9aYuT
pinterest share: 
https://goo.gl/pfZBpa

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎