• بانک تهیدستان

  بانک تهیدستان

  محمد یونس
  نویسنده
  زهرا عنایتی
  مترجم
  سهیل پور صادقی
  مترجم
  علی بابایی
  مترجم
  علیرضا خیری
  مترجم
   بانک تهیدستان داستان تلاش مردی است که می خواست زنان و مردان کشورش را از فقر برهاند. محمد یونس اقتصاددان بنگلادشی می گوید در گشت و گذارم به روستاها متوجه شدم که فاصله گرسنگی تا زندگی آبرومندانه بسیاری از بنگلادشی ها به یک وام ۵ تا ۱۰ دلاری بستگی دارد. زنان روستایی اگر ۵ دلار داشته باشند با آن یک داس و یک دسته بامبو می‌خرند و پس از تمیز کردن بامبوها، آنها را می‌فروشند و یک دلار به دست می آورند و با این یک دلار برای خود و فرزندانشان غذا می خرند.
  Price۲۰۰,۰۰۰ ریال
  ۵
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۷۱۰۶۱۸۱
  تعداد صفحات :
  ۲۳۲
  شماره چاپ :
  ۴
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

  موفقیت چشمگیر گرامین بانک در بنگلادش، موجب شده است که این بنیاد خیریه، شعبه‌هایی در بیش از ۵۰  کشور دنیا  بر پا کند. همچنین در حال حاضر صدها موسسه خیریه در سرتاسر جهان، برای مدیریت آن بخش از فعالیت­های خیریه خود که به پرداخت وام­های خوداشتغالی مربوط می­شود، از الگوی گرامین بانک استفاده می­کنند.  دکتر غلامعلی فرجادی استاد اقتصاد توسعه در مقدمه چاپ فارسی این کتاب نوشته است: به نظر می‌رسد که ایجاد یک نهاد مالی مشابه گرامین بانک در ایران، در صورتی‌که از سوی بخش غیردولتی تاسیس شده و در عین حال ایجاد برخی اصلاحات در راستای سازگاری بیشتر با ویژگی‌های بومی ایران را در نظر بگیرد، می‌تواند اثرات مثبت ارزشمندی را در کاهش فقر بر جای گذارد.

  نگاه ناشر

  بانکداری مدرن جهان، روش گرامین بانک را به عنوان فعالیت بانکی تجویز نمی کند. زیرا بانک اساسا عرصه خرید و فروش پول است و پول هم مثل هر کالای دیگری با سود فروخته می شود و هدف گرامین بانک کمک به تهیدستان است نه کسب سود. اما گرامین بانک از جنبه اجتماعی، نهاد موفقی به شمار می رود که توانسته است با ساماندهی کمک های توانگران، از آلام تهیدستان بکاهد و همین کارکرد در خور تقدیر است. بسیاری از صندوق های محلی و خانوادگی که امروزه در ایران فعالیت می کنند، کاری همانند گرامین بانک می کنند و با جمع کردن اندوخته های ناچیز، مشکلات مالی کوچک را حل می‌کنند.

short_url: 
https://goo.gl/8B5UWF
facebook_share: 
https://goo.gl/Mqt92c
twitter_share: 
https://goo.gl/W2r4XO
linkedin_share: 
https://goo.gl/jCWQY8
Rating: 
۵
googleplus share: 
https://goo.gl/CtMsBk
pinterest share: 
https://goo.gl/ryJ4is

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎