• سینما: کنش اجتماعی

  سینما: کنش اجتماعی

  گریم ترنر
  نویسنده
  علی سیاح
  مترجم
  تاریخ سینما و مطالعات سینمایی را تاکنون از منظر های متفاوت کاویده اند: روایتی از فیلم‌ها، ستاره‌ها و کارگردانان بزرگ؛ داستان دانشی فنی در مسیر پیشرفت مداوم و تصوراتی هرچه واقعی ‌تر؛ تاریخ صنعت هالیوود و شرکت ‌های چند ملیتی تابعه؛ تاریخ فرهنگی تحولات فرهنگ عامه در قرن بیستم که سینما شاخص و بازتاب‌ دهنده آنهاست. اما، در نهایت، این تحلیل زیباشناختی بود که مطالعات سینمایی را تحت سیطره خود گرفت. در این رویکرد، توانایی فیلم برای تبدیل شدن به هنر از خلال بازتولید و سامان‌ دهی صدا و تصویر موضوع توجه قرار می‌ گیرد. کتاب سینما: کنش اجتماعی از این سنت خارج می‌شود تا سینما را به ‌منزله سرگرمی، روایت و رخدادی فرهنگی در مطالعه آورد. هدف گریم ترنر در این کتاب آن است که سینما را همچون عملی اجتماعی به دانشجویان معرفی کند؛ عملی که تولید و مصرف آن و لذت ‌ها و معناهای آن منحصر به مطالعه کرد و کار  فرهنگ است.
  Price۱۷۰,۰۰۰ ریال
  ۴
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۸۵۹۱۰۱۶
  تعداد صفحات :
  ۲۴۶
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

  امروزه دیگر کمابیش پذیرفته ‌ایم که کارکرد سینما در فرهنگ ما فراتر از آن است که صرفا موضوع نمایشی زیباشناختی باشد. فیلم ‌های عامه‌ پسند در فضایی ساخته می ‌شوند که لذت مخاطب (هم از سوی مخاطبان و هم از سوی دست ‌اندرکاران فیلم) در کانون توجهات است. لذتی که فیلم عامه ‌پسند پدید می ‌آورد ممکن است کاملا متفاوت از لذت ادبیات یا هنرهای زیبا باشد، با این حال، این لذت نیز از قوه‌ فهم ما ناشی می‌شود. فیلم در نمایشِ روی پرده، در تشخیص ستاره‌ ها، سبک‌ ها و ژانرها و در حظ‌ بردن‌ از خود حادثه، لذت ‌آفرین است. فیلم‌ های عامه ‌پسند حیاتی ورای نمایش سینمایی یا تلویزیون‌ شان دارند؛ ستاره ‌ها، ژانرها و فیلم ‌های بزرگ، بخشی از فرهنگ شخصی ما و هویت ما می ‌شوند. سینما عملی است اجتماعی برای سازندگان و مخاطبانش. در روایت‌ ها و معناهای فیلم، می‌ توان شیوه ‌هایی را دریافت که فرهنگ ما از آن طریق به خود معنا می‌ بخشد. نگاه به سینما در سرتاسر این کتاب چنین است.

  نویسنده در این کتاب فیلم ‌های متعددی را نمونه می ‌آورد و می ‌گوید که هدفش از این مثال ‌ها و نمونه‌ ها، توضیح موضوع و معنای فیلم ‌ها نیست، بلکه در انتخاب مثال ‌ها سعی بر این بوده که در وهله‌ اول  فیلم ‌های جریان اصلی و عامه‌ پسند را که همه دانشجویان دیده‌ اند، انتخاب شود. تمرکز این کتاب بر عملکرد سینما در فرهنگ عامه است و نه نقش عالی ‌مآب آن به عنوان هنری والا، گرچه ارجاعاتی به برخی فیلم‌ های کلاسیک (برای نمونه، متروپلیس

   و همشهری کین ) نیز وجود دارد. این کتاب متنی سینمایی است درباره‌ فیلم‌ ها و سینما، و سینمای صرف، مد نظر آن نیست.

  مسئله اصلی ترنر در کتاب «سینما: کنش اجتماعی» آن است که مطالعات سینمایی در دانشگاه ‌ها و موسسات رسمی کاملا تحت سیطره اصول زیباشناختی تحلیل فیلم قرار دارند. نتیجه این امر، از قلم انداختن جنبه ‌های اجتماعی و فرهنگی ساخت، تماشا، تبلیغ و نقد فیلم است. در راستای گسترش و پذیرش هرچه بیشتر رویکردهای فرهنگ ‌گرا به ادبیات، تلویزیون و فرهنگ عامه، در مطالعات سینمایی نیز شاهد چنین تغییری بوده‌ایم. سینما: کنش اجتماعی آنگاه به هدف خود نائل می ‌آید که بتوان گفت مطالعات سینمایی دل از زیباشناسی بریده و در صدد است رابطه فیلم ‌ها با مخاطبان، فیلمسازان با صنعت سینما و متون سینمایی با جامعه را از نو سامان بدهد. این مهم تا اندازه ‌ای مشروط به آن است که بپذیریم مطالعات فرهنگی نقش مهمی در بازتعریف مطالعات سینمایی بازی می ‌کند. امروزه این تصور که فیلم نه‌ تنها پژوهشی در باب عملکرد رسانه ‌ای خاص بیانگری و بازنمایی، بلکه واکاوی عملکردهای فرهنگ و ایدئولوژی است، کمتر از دو دهه پیش تصوری پیشرو به حساب می ‌آید.

  هر تفسیری از معناها و نشانه ‌های فرهنگی ممکن است در آینده تغییر یابد. ما هرگز نخواهیم توانست کل نظام فرهنگی را درک کنیم و با این ‌همه درون آن قرار داریم. ما هرگز نخواهیم توانست گامی بیرون از آن نهیم و با این‌ همه عملکرد آن را درک می ‌کنیم. اما مقصود این کتاب معرفی شیوه ‌هایی است که امروزه برای پی ‌بردن به جایگاه فیلم درون هستی اجتماعی ما، برای درک سرشت خاص لذت فراآورده سینما و برای فهم عملکردهای اجتماعی ریشه‌ داری که ترکیب روایت، صدا و تصویر در خدمت آنهاست، سودمندترین شیوه ‌ها به نظر می ‌آیند. تمام همّ و غم نویسنده این بوده که کتابش، نه نقطه پایان، بلکه سرآغاز توجه ویژه به عمل اجتماعی فیلم باشد.

   

  نگاه ناشر

  حتی با نگاهی اجمالی به تاریخ مباحث نظری درباره فیلم و سینما می ‌توان دریافت که نظریه‌ فیلم عمدتا حول مناقشه‌ فرمالیسم

  /رئالیسم می ‌چرخد. منظور از فرمالیسم در سینما قاعدتا سخن ‌گفتن درباره‌ فیلم از طریق وحدت هنری  و شکلی آن است؛ حال آنکه در نظریه فیلم، رئالیسم عمدتا به رابطه‌ خاص فیلم با جهان ویژه ‌ای اشاره دارد که درون قاب ‌های فیلم به تصویر در می ‌آید. تاریخ این مناقشه به درازای تاریخ‌ سینماست، هرچند اصطلاحات و مفاهیم آن مدام تغییر می‌ کنند. اما آنچه مشخص است آن است که فرمالیسم و رئالیسم، هر دو، رویکردهایی زیباشناختی‌ به حساب می ‌آیند، بدان معنا که در نهایت موضوع اصلی آنها فیلم در مقام هنر است و نه فعالیتی اجتماعی برای مخاطب. با این حال، در دهه ۹۰ میلادی، نه تنها مفهوم سینما و نقش و عملکرد آن، بلکه مطالعات پیرامون این «هنر» دستخوش تغییر شد. در واقع، همان ‌طور که سینما، در رقابت با تلویزیون و سایر رسانه‌های اجتماعی، بیش‌تر و بیش‌تر خصلت صنعتی به خود می ‌گرفت، نظریه فیلم هم در چرخشی آشکار به بررسی جایگاه و مفهوم سینما در دل «فرهنگ عامه» پرداخت. کتاب سینما: کنش اجتماعی یکی از کتاب ‌هایی است که دقیقا چنین چرخشی را نمایندگی می‌ کند و در کنار ویژگی ‌های درخشانی که در سنت نظریه فیلم دارد، از این حیثِ به ‌خصوص نیز قابل اعتناست.
short_url: 
https://goo.gl/4YKj8f
facebook_share: 
https://goo.gl/ammJQ8
twitter_share: 
https://goo.gl/xja1P7
linkedin_share: 
https://goo.gl/REo9dF
Rating: 
۴

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
https://goo.gl/VpBo5S
pinterest share: 
https://goo.gl/Bsto15

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎