• دعوت به جامعه شناسی

  دعوت به جامعه شناسی

  زهره روحی
  نویسنده
  «دعوت به جامعه‌ شناسی» بررسی نظریه های اجتماعی را با بوردیو آغاز و به بوردیو ختم می ‌کند. در دایره ‌ای که دو سر آن را پی‌یر بوردیوی فرانسوی به هم متصل می ‌کند، کتاب بحث اصلی خود را از خلال اندیشه ‌های گیدنز و زیمل و گافمن تا مارکس و وبر و دورکیم و همچنین پارسونز و آلتوسر و هابرماس پی می ‌گیرد. انسان موجودی اجتماعی است که حیات او در گرو ارتباط با انسان ‌های «دیگر» است. مفهوم ‌پردازی این ارتباط و روزنه‌ای که هر متفکر از آن بر چنین رابطه‌ای پرتو می ‌افکند بیانگر روح اصلی فلسفه اوست. پیگیری این مسیر شیوه ‌های متفاوت اندیشیدن به ماهیت اجتماعی انسان را مشخص می ‌سازد.
  Price۱۲۰,۰۰۰ ریال
  ۵
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۸۰۰۴۳۴۹
  تعداد صفحات :
  ۰
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

  در میان نگرش‌ های جامعه‌ شناسانه ‌ای که در کتاب «دعوت به جامعه ‌شناسی» به آنها اشاره شده است‌، رویکردهایی که منضم به شرایط تاریخی هستند، جایگاهی ویژه دارند. منظور نگرش‌ هایی است که به شرایط تاریخی موضوعات مورد بررسی اهمیت می‌ دهند. زیرا برای‌ این دیدگاه‌ ها کاملا مسلم است که به هیچ وجه نمی ‌توان هنجارهای اجتماعی، فرهنگی را از شرایط تاریخی تفکیک کرد. زیرا فقط از طریق پذیرش آدمی به عنوان موجودی اجتماعی و از این رو پیچیده و آموخته‌ نوعی از هنجارها و ارزش‌ های فرهنگی است که می ‌توان به‌طور نسبی به موقعیت فکری، ادراکی و تفسیری او راه برد. به عبارت دیگر، امروزه از طریق تجربه زیسته‌ و به‌ثبت ‌رسیده که همانا اسناد و مدارک تاریخی و به جا مانده باشد، شاهد تحولات و تغییرات بسیار در باورها و ارزش‌ های آدمی هستیم؛ چیزی که به نظر می ‌رسد ما را به دریافت دانشی راستین می‌ رساند. زیرا مهم ‌ترین دستاورد آن اعطای نگاهی فروتنانه نسبت به خود و ارزش‌ های ماست. اینکه متوجه این اصل مهم شویم که دلیل تمامی این تغییرات فقط در راز وجود آدمی است: اینکه او چیزی جدا از شرایطش نیست، موجودی که فکر، فرهنگ و نحوه‌ زندگی ‌اش اعم از «تحمیلی» و «انتخابی»، گواه مجموعه‌ انضمامی‌ پیچیده‌ همواره در حال تغییر او‌ست. صرف وجود همین شرایط دگرگون شونده‌ تاریخی است که از او موجودی می ‌آفریند با قدرت تجدید نظر در ارزش و هنجارهایش. رویکرد زهره روحی با چنین رویکردی شما را به مطالعه جامع ه‌شناسی دعوت می‌ کند.

  نگاه ناشر

  «دعوت به جامعه شناسی» در نگاه اول کتابی درباره نظریات مختلف اجتماعی می‌نُماید. اما دقیق‌تر شدن در مباحث و عناوین بیانگر آن خواهد بود که کتاب از معرفی ‌نامه صرف فراتر می ‌رود. «دعوت به جامعه ‌شناسی» برخلاف کتاب‌ های دیگری که تحت چنین عنوان کلی‌ای گردآوری شده ‌اند، سیر تاریخی را پی نمی ‌گیرد و این مسئله مهم‌ ترین ویژگی آن است. کتاب با نظریات پی‌یر بوردیو، فیلسوف و جامعه‌شناس معاصر، در باب «جوانی» می‌آغازد و به بحث «وظیفه پژوهشگر اجتماعی» نزد همین متفکر ختم می‌ شود. مهم‌ترین تاثیر فاصله‌گرفتن از مسیر خطی تکوین اندیشه ‌ها، کتاب را دارای موضعی منحصر به ‌فرد می ‌کند. هدف زهره روحی از دعوت به جامعه ‌شناسی کاویدن معنا و ماهیت انسان مدرن است. 

short_url: 
facebook_share: 
twitter_share: 
linkedin_share: 
Rating: 
۵

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
pinterest share: 

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎