• سوبژکتیویته در ادبیات و فلسفه

  سوبژکتیویته در ادبیات و فلسفه

  دونالد ای. هال
  نویسنده
  بختیار سجادی
  مترجم
  کتاب «سوبژکتیویته در ادبیات و فلسفه: مبانی و نظریه‌ها» برای تمام کسانی که همواره از خود پرسیده­ اند «من کیستم؟» مناسب و ضروری است. این کتاب به بررسی تاریخ نظریات فردیت، از عصر باستان تا زمان حال پرداخته است و نشان می ­دهد که آن نظریات چگونه می ­توانند در حوزه­ نقد ادبی و فرهنگی به کار روند. دونالد ای. هال، مدیر بخش زبان انگلیسی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، در این کتاب همه­ متدولوژی ­های اصلی و دیدگاه ­های نظری قرن­ های بیستم و بیست و یکم، شامل نقدهای روانکاوانه، ماتریالیستی، فمنیستی و نظریه­ فراهنجار را بررسی کرده است. نظریات مورد بحث­ را در خوانش­ هایی از­ متون ادبی و فرهنگی، از رمان و شعر گرفته تا فیلم و هنرهای بصری، به کار گرفته و دیدگاه منحصر به ­فردی را در خصوص دل‌مشغولی زمانه­ ما که همه­ نسبت به تکامل خود داریم ارائه می ­دهد. این کتاب با بررسی برخی از هیجان ­انگیزترین مباحث پیش روی منتقدان و خوانندگان امروزی، مقدمه­ ای اساسی برای اصطلاحی پرکاربرد و  انتقادی بوده و همچنین چالشی است برای شیوه ­ای که ما از آن طریق خودمان را تعریف می ­کنیم.
  Price۱۵۰,۰۰۰ ریال
  ۵
 • مشخصات کتاب
  شابک :
  ۹۷۸۶۰۰۸۰۰۴۵۵۴
  تعداد صفحات :
  ۰
  شماره چاپ :
  ۱
  قطع :
  رقعي
  مرور کتاب

  امروزه مسئله‏ «عاملیت» در کانون مباحث سوبژکتیویته‏ قرار دارد و این صرفا مسئله ‌ای‏ علمی، انتزاعی و غیرعملی نیست. ‏این مسئله، بزرگ یا کوچک، مسئله‏ مرگ و زندگی‏ است. واقعیتی است که امیدواریم تمامی خوانندگان این کتاب به خاطر داشته باشند. «عاملیت»، امکان‏پذیری و عملی بودن آن‏ ما را با این پرسش سیاسی مواجه می ‏کند که چگونه می ‏توانیم خود و دیگران را برای تغییر اجتماعی و عدالت اقتصادی به کار و عمل واداریم؛ و این به‏طور قطع برای مردمان بسیاری که در فقر زندگی می ‏کنند، کسانی که در کشورهایی زندگی می‏ کنند که به‏سادگی بر آنان برچسب «شرارت» می ‏زنند و کسانی که با بیماری ‏های خطرناکی نظیر سرطان سینه و ایدز زندگی می ‏کنند، به معنای مرگ و زندگی است. آیا ما به بی ‏عدالتی و حرکت ‏های ماکیاولی ‏مآبانه‏ سیاستمداران و رهبران تجاری با بدبینی پاسخ‏ می ‏دهیم یا اینکه برآنیم انسان ‏ها اگر برخی تصمیم‏ های اساسی در خصوص ترجیحات و ارزش ‏های خودشان را بازبینی کنند، می ‏توانند، فردی یا گروهی، به سمت بهتر شدن تغییر کنند؟

  نگاه ناشر

  «من کیستم؟» سوالی است که بدون شک همه­­ ما، گاهی و شاید در مواقع بسیار و گوناگون، در زندگی خودمان به آن اندیشیده ­ایم. ما در عصری زندگی می ­کنیم که در آن نهادها و رسانه ‌ها به‌ کرات ما را مورد خطاب قرار می ‌دهند و از ما می ‌خواهند هویت­ خود را چنان ‌که آنها می ‌پسندند شکل دهیم: خانواده، مدرسه، رسانه و حتی آگهی‌ های بازرگانی ما را به خریدن فلان ماشین، کم‌کردن وزن یا انتخاب رنگ مویی جدید، تشویق می ‌کنند. در واقع، همه اینها کاری نمی ‌کنند جز ترغیب ما به انتخاب و بیان هویت خویش و در بسیاری موارد این امر را مشتبه می‌ کنند که اگر اراده داشته باشیم، آزادی و توانایی آفرینش و بازآفرینش «خویشتن» های خود را داریم؛ اما واقعیت این است که برای چنین انتخابی دامنه­ محدودی از گزینه­ها و راه­ها در اختیار ما قرار دارد و ما تنها اجازه داریم از طریق آنها خود را برای اجتماع و زیرمجموعه­ های جنسیتی، مذهبی، اخلاقی و جنسی آن آماده ‌سازیم. کتاب «سوبژکتیویته در ادبیات و فلسفه: مبانی و نظریه‌ها» تلاشی است هوشمندانه برای گلاویز شدن با چنین تناقضی و تبیینی است ماهرانه از مفهوم هویت و برساختن آن در زمانه حاضر.

short_url: 
facebook_share: 
twitter_share: 
linkedin_share: 
Rating: 
۵

دسته بندی موضوعی کتاب:

دسته بندی اصلی کتاب:

googleplus share: 
pinterest share: 

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎