قوام: افول میزان مطالعه دانشجویان، سیستماتیک است.

قوام: افول میزان مطالعه دانشجویان، سیستماتیک است.
استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی تهران در دفتر انتشارات دنیای اقتصاد و در جمع اعضای آن و آقای صدری مدیریت نشر دنیای اقتصاد، در مورد کتاب کاربرد نظریه های روابط بین الملل و نیز در مورد علت های افول میزان مطالعه در میان دانشجویان صحبت کردند.
دکتر قوام در زمینه ملزومات مطالعه کتاب کاربرد نظریه های روابط بین الملل، به لزوم مطالعه کتاب های دوران لیسانس و فوق لیسانس ایشان پیش از مطالعه این کتاب تاکید کردند.
همچنین ایشان بازخورد کتاب نظریه های کاربردی روابط بین الملل را در این زمان نسبتا کوتاه، بسیار خوب ارزیابی کرده و از استقبال خوب دانشجویان ابراز رضایت کردند و از اینکه کتاب نظریه های روابط بین الملل در بحث های دانشگاهی و همچنین در برخی از سمینارها مطرح و مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار خشنودی نمودند.
در ادامه صحبت آقای قوام در جمع انتشارات دنیای اقتصاد، صحبت اصلی حول افول کتاب خوانی در میان دانشجویان مطرح شد که ایشان با تایید این مسئله آن را اینگونه توضیح دادند:
«شاید تعجب کنید. من دو کتابی که برای دانشجویان لیسانس معرفی کرده بودم. در جلسات آخر ترم از نام کتاب ها سوال کردم که برخی از دانشجویان نام آنها را نمی دانستند. حتی در دوره دکتری هم با این مسئله به شکل دیگری مواجه هستیم. به طوری که بیش از ۹۰ درصد دانشجویان کتاب های معرفی شده را مطالعه نمی کنند. بلکه بیشتر از محفوظات خود در امتحان و به دست آوردن نمره استفاده می کردند.»
در سوال از علت این امر، ایشان نبود استاندارد آموزشی لازم را علت اصلی این مسئله دانستند: 
«علت در استاندارد نبودن سیستم آموزشی ما است. من ۵ کتاب برای مطالعه معرفی می کنم. نقد دو کتاب انگلیسی و ترجمه دو مقاله انگلیسی و یک یا دو کار تحقیقاتی از دانشجوی دکتری می خواهم. اما همین دانشجو در کلاس دیگری در حد ۱۰ صفحه نیز از وی تکلیفی نمی خواهند».
«همچنین در میان اساتید نیز اتفاق نظر وجود ندارد. در حالی که در دانشگاه های غربی استاندارد ویژه ای برای دانشجویان و تکالیف آن ها وجود دارد». 
«ما باید بتوانیم انتظارات را به تناسب سطح تحصیلی دانشجویان تعیین و تعریف نمائیم. انتظارات جدا از سطح کیفی اساتید باعث می شود که دانشجویان مجبور به مطالعه می شوند. به عنوان مثال از دانشجوی لیسانس انتظار خواندن حداقل دو کتاب را داشته باشیم. دانشجوی فوق لیسانس چهار کتاب و پنج مقاله خوانده باشد و دانشجوی دکتری ده مقاله و هشت کتاب خوانده باشد». 
دکتر قوام، دانشجویان را مقصر این نا به سامانی نمی داند: «من به هیچ وجه دانشجو را مقصر نمی دانم. بلکه سیستم است که موجب نقصان کمی و کیفی مطالعه دانشجویان می شود. در یک جمع بندی می توان گفت که روش استانداردی وجود ندارد، ضمانت اجرایی نیست و انتظارات پائین است. این امر موجب تنبلی دانشجو و پائین بودن مطالعه درسی وی می شود. همه این عوامل باعث شده تا دانشجویان توانمند هم بی انگیزه شوند. به طوری که با خواندن چندین کتاب و نوشتن چندین مقاله نمره ای پائین تر از دانشجویی که عملا غیر فعال است، می گیرد. این موجب بی انگیزگی دانشجویان توانمند می شود.»
آقای قوام در مورد امکان اصلاح این وضعیت معتقد بودند که باید تغییراتی اساسی در ارزیابی و انتظارات از دانشجو در دانشکده ها صورت گیرد: 
« ۱-اینکه دپارتمان ها یا گروه های آموزشی استاندارد مشخصی از دانشجویان ضعیف و قوی و ممتاز داشته باشند.
۲-نمره با ارزیابی مشخص و استاندارد خاصی داده شود.
۳-میان اساتید باید هماهنگی مشخص و تعریف شده ای وجود داشته باشد».
ایشان در پایان تاکید داشتند که اگر این مسائل جدی گرفته نشود ما به مانند ده سال اخیر سیر قهقرایی در حوزه آموزش و دانشگاه را ادامه خواهیم داد.

کوتاه از زندگی علمی قوام
دكتر عبدالعلي قوام ،پس از اتمام تحصيلات ابتدايي و متوسطه در مقطع كارشناسي رشته علوم سياسي در دانشگاه شهيد بهشتي (ملي سابق) تحصیل و در سال ۱۳۴۷ آن را به پايان رساند. وی ابتدا راهی آمريكا و بعد انگلستان شد و موفق به اخذ مدرك دكتراي علوم سياسي- دانشگاه ابردين، انگلستان در۱۹۸۰میلادی شد.
سوابق تدريسي و آموزشي دكتر عبدالعلي قوام به ترتيب زير است:۱۳۶۷-۱۳۵۷ استاديار علوم سياسي و روابط بين‌الملل ۱۳۶۷- ۱۳۷۷دانشيار علوم سياسي و روابط بين‌الملل و از ۱۳۷۷ استاد تمام هستند. همچنین کتاب اصول سياست خارجي و سياست بين‌الملل، انتشارات  سمت در سال ۱۳۷۱ به عنوان كتاب برگزيده سال معرفی شد.

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎