استراتژی های سرمایه گذاری مسکن، در یک کتاب بررسی شد

استراتژی های سرمایه گذاری مسکن، در یک کتاب بررسی شد
چارچوبی که مرحوم کوزه‌چی در این کتاب مورد استفاده قرار داده چارچوب دوره‌های رکود و رونق در بازار مسکن است. وی با استفاده از ارقام و آمار نشان داده که در طی سالهای گذشته بخش مسکن پیوسته دوره‌های رونق و رکود را از سر گذرانده است. لذا در فصل دوم و فصل پنجم کتاب این دوره‌ها را به تفصیل تشریح می‌کند. متناسب با این تعریف تلاش می‌کند استراتژی‌های موفق و ناموفق بر حسب زمان ورود و خروج در دوره‌های رکود و رونق را شناسایی کند. در فصل چهارم و ششم تلاش می‌کند عوامل اقتصاد کلان موثر بر رفتار نوسانی بخش مسکن را شناسایی کرده و از این شناسایی برای پیش‌بینی روند بخش مسکن در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ استفاده کند. با توجه به ابعاد و اهمیت مسکن مهر یک فصل نیز به این موضوع اختصاص یافته است. در نهایت فصل هشتم آخرین وضعیت بازار مسکن را مرور کرده و فصل سیزدهم پیش‌بینی‌های نویسنده از بازار مسکن در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ را عرضه می‌کند. 

در حسن کتاب همین بس که اولین کتابی است که به شکل نسبتا جامع و در عین حال ساده و همه فهم به موضوع بخش مسکن پرداخت است و به همین دلیل مورد استقبال قرار گرفت. امر دیگری که بر مزیت این کتاب می‌افزاید صحت پیش‌بینی آن برای سال ۱۳۹۳ است. شاید در کشور ما کمتر محققی حاضر شود که پیش‌بینی خود را مکتوب کند چه رسد که آن را به شکل کتاب در معرض داوری همگان قرار دهد. 

اگر بخواهیم نقدی به کتاب هم عرضه کنیم باید به این نکته اشاره کرد که مرحوم کوزه‌چی دانش‌آموخته رشته مدیریت اجرایی بود نه اقتصاد مسکن. دانش‌آموختگان مدیریت اجرایی تمایل چندانی ندارند تا خیلی به عمق مباحث وارد شوند و بیشتر جوانب کاربردی را ترجیح می‌دهند و صرفا آنقدر اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند که برای مقاصد عملی کاربرد داشته باشد. از این زاویه می‌توان گفت که می‌توان با چارچوب تحلیلی وی موافق نبود و بر برخی استراتژی‌ها و مدل‌های تحلیلی موجود در کتاب نقدهایی وارد کرد. کتاب از همه اطلاعات موجود و در دسترس از بازار مسکن به خوبی استفاده نکرده است و از حداقل اطلاعات برای تحکیم مدعای خود بهره برده است.

می‌توان حدس زد که اگر مرحوم کوزه‌چی زنده بود احتمالا ویرایش بعدی تغییراتی می‌یافت کمااینکه این کتاب نیز به نسبت به جزوه قبلی بهبود قابل توجهی یافته است. افسوس و صد افسوس که وی در میان ما نیست و این باری است که دیگر دانش‌آموختگان کشور باید قبول کنند و بر دوش گیرند. 

در نهایت به همه کسانی که قصد دارند به شکل جدی در عرصه مسکن سرمایه‌گذاری کنند و تحولات آن را دنبال می‌کنند خاطرنشان می‌شود که این کتاب تنها کتاب موجود برای شروع تفکر سیستماتیک در مورد این بخش است. در عین حال باید هشدار داد که نباید روی تحلیل‌های موجود در آن دگم شد اما پیش‌بینی‌های آن برای سال ۱۳۹۴ نیز کماکان قابل اتکا است.
استراتژی سرمایه گذاری در بازار مسکن ایران/با تمرکز بر چشم‌انداز ۱۳۹۳-۱۳۹۴/ هادی کوزه ¬چی/ ناشر: روزنامه دنیای اقتصاد، چاپ اول ۱۳۹۳/ ۲۳۸ صفحه و ۴۰۰۰۰ تومان.

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎