تونی بردمن

تونی بردمن

تونی بردمن یکی از نویسندگان شهیر انگلیسی است. او با داستان‌هایی که برای کودکان می‌نویسد بدل به یکی از چهره‌های محبوب در قفسه کودکان شده است. او تا امروز بیش از ۵۰ کتاب برای کودکان نوشته است و به عنوان یکی از نویسندگانی که به ادبیات کلاسیک علاقه دارد و نسخه‌های قابل توجهی از آن‌ها را برای کودکان خلاصه کرده شناخته می‌شود. او یکی از منتقدان سرشناس ادبیات کودک هم هست و از پایه‌گذاران مجله نقد کتاب برای والدین و در عین‌حال دستی هم در موسیقی کودک دارد. آثار او تا امروز بیش از ۲ میلیون نسخه در بریتانیا به فروش رفته است. مجموعه دیلی دایناسور او یکی از آثار تحسین شده از سوی بنیاد ibby است.
نتایج جستجوی کتاب

مانند بسیاری از شخصیت‌های افسانه‌ای کسی نمی‌داند که ویلیام تل هم آیا واقعاً وجود داشته است یا ساخته ذهن آدم‌هاست. اسم او نخستین بار در قرن چهاردهم که مردم سوئیس برای رهایی از سلطه اتریش، با امپراتور ستمگر آن می‌جنگیدند بر سر زبان‌ها افتاد.

ماجرای گالیور همیشه محبوب و پرطرفدار بوده است. انتشار این قصه هرگز از سال ۱۷۲۶  (اولین‌باری که منتشر شد) به این طرف متوقف نشده است. بی‌شمار فیلم هم از روی این قصه ساخته شده است.

هیچکس نمی‌داند که قصه بیوولف را یک نفر خلق کرده یا کار چند نسل بوده است. از تاریخ دقیق نخستین روایت، شواهدی در دست نیست؛ برخی معتقدند که پیشینه این افسانه به قرن هشتم پیش از میلاد برمی‌گردد و برخی هزار سال پیش از میلاد را تاریخ اصلی خلق این قصه می‌دانند.

قصه جیسون و سفر او به انتهای جهان برای یافتن پشم زرین شیفتگان بسیاری دارد. به سادگی می‌توان دلیل این جذابیت را در قصه دید؛ ماجراهای فراوان از جمله سفر به سرزمین‌های ناشناخته و اسرارآمیز، مواجهه با هیولاها و موجودات وحشتناک و سرانجام رسیدن به گنجی ارزشمند.

قصه‌ دیوید و نره‌غول بسیار قدیمی است. برخی پژوهشگران معتقدند که اتفاقات این قصه، سه هزار سال پیش رخ داده است. دیوید هم مثل رابین هود در نبرد با داروغه ناتینگهام، یا علاءالدین در جنگ نابرابرش با نیروهای جادویی، آدمی ضعیف است.

رابینسون کروزوئه کتاب بسیار مشهوری است که به زبان‌های بسیاری ترجمه شده و با اقتباس از آن، بازی، فیلم و برنامه‌های تلویزیونی بسیاری ساخته‌اند. حتی فیلمی به اسم رابینسون کروزوئه در فضا ساخته شده است.

قصه علی بابا و چهل دزد بغداد یکی از قصه‌های مجموعه عربی، ایرانی، هندی هزار و یکشب است که قصه‌های دیگری چون علاءالدین، سفرهای دریایی سندباد دریانورد را هم در خود دارد.

افسانه شاه آرتور در تمام دنیا شناخته شده است و کتاب‌ها، بازی‌ها و فیلم‌های بی‌شماری بر اساس آن ساخته شده است. ولی آیا او واقعاً وجود داشته است؟

قصه‌ علاءالدین نخستین بار در کتاب هزار و یک‌ شب، مجموعه‌ بزرگی از قصه‌های عامیانه ایرانی، عربی و هندی روایت شد. قصه‌های زیادی از جمله علی بابا و سفرهای دریایی سنباد در مجموعه‌ هزار و یک شب آمده است.

هیچ‌کس نمی‌داند که رابین هود واقعیت داشته یا نه، هرچند بسیاری از تاریخ‌نویسان سعی کرده‌اند ردی از او در تاریخ پیدا کنند.