۱۰ رمان برتر جاسوسی به روایت گاردین

۱۰ رمان برتر جاسوسی به روایت گاردین

خیانت، فریب و نیرنگ: این هنر شیطانی در مرکزیت مهارت باستانی جاسوسی قرار دارند. و چه در واقعیت و چه در داستان، ادبیات جاسوسی همچنان ما را با این سوال همیشگی متحیر می کند که چگونه ممکن است برخی از انواع تیره رفتارهای نفرت انگیز در نهایت توجیه می شوند. در ادامه ده رمان برتر انگلیسی زبان را می آوریم که حول محور جاسوسی در جریان می باشند. حتی برخی از نویسندگان آنها مامور مخفی و جاسوس هستند.
۱- کیم (Kim) نوشته رودیارد کیپلینگ در سال ۱۹۰۰
من  هرگز حال خواندن دوباره رمان های کلاسیک نبوغ انسانی که به وی الهام می شود را ندارم. آنها به وسیله خدایی با شهوت رفتن به خارج از کشور و به خطر انداختن زندگی خود برای به دست آوردن اطلاعات خلق شده بودند. در کیم، کیپیلینگ یک انگلیسی- هندی را به تصویر می کشد. «فرزند جهان» که به آسانی فرهنگ ها را در می نوردد همچنان که سرگردان و تلاشگر در لانه دشمن می گردد. در نهایت اینکه «جاسوسی برای آرزویی»
۲- معمای شن ها (The Riddle of the Sands) نوشته ارسکین چال در ۱۹۰۳
رمان کلاسیک جاسوسی دیگر در مورد سفر با یک قایل بادبانی به سواحل شمالی آلمان برای کشف برنامه حمله به انگلیس است.
۳- درون سازمان: خاطرات سی آی اِی (Inside the Company: CIA Diary) نوشته فیلیپ اگی در ۱۹۷۵
فیلیپ اگی افسر سابق سی آی ای و از هم نسل های ادوارد اسنودن بود که در کوبا، سال ۲۰۰۸ کشته شد.
۴- پنج دوست کمبریجی من (My Five Cambridge Friends) نوشته یوری مودین که در سال ۱۹۹۴ نوشته شده است.
کشف عجیب و مرموزی از انگیزه های خیانت به وسیله فرمانده سابق جاسوسی شوروی در لندن بود که کنترل اصطلاحا پنج حلقه کمبریج از جاسوسان را بر عهده داشت. آنها شامل کیم فیبی از بزرگترین خائنان بودند. کسی که رئیس شعبه ضد شوروی ام آی سیکس شد. مودین می گوید جاسوسان کمبریج ضرورتا به دلیل ایدئولوژیشان استخدام بودند. (نیازی به استخدام رسمی نبود) آنها از یک نسلی بودند که به دنبال بهانه ای برای توجیه خیانت والدینشان بودند. با درگیر شدن در بازی های جاسوسی، اشتیاقشان به مارکسیسم به حاشیه رانده شد. اما رهایی از آن برایشان سخت بود.
۵- دشمن اصلی (The Main Enemy) نوشته میلتون بیردن و جیمز رایسن در ۲۰۰۳
میلتون بیردن، رئیس سابق کمیته ضد شوروی سازمان سی آی ای، این گزارش با ارزش را از سخت ترین وظایف نوشت: تعقیب جاسوسان تا پشت دیوار آهنی. 
۶- جاسوسی برای تمام فصول (A Spy for All Seasons)، نوشته دان کلاریدج در ۱۹۹۷
این خاطرات مردی است که مرکز ضدتروریسم سازمان سیا را در ۱۹۸۰ بنیاد نهاد. وی پیش تر از زمان خود جنگ سی آی ای با دشمن اصلی در قرن ۲۱ را پیش بینی کرد: گروه های تروریستی غیر دولتی، ماجرای ایران- مکفارلین یا ایران گیت و... کلاریدج مردی است که از کارهای خود پشیمان نیست.
۷- خیاط پاناما (The Tailor of Panama) توسط جان لو در سال ۱۹۹۷
۸- فالوت: داستان واقعی از جنگ مخفی سیا در قاچاق هسته ای (Fallout: The True Story of the CIA’s Secret War on Nuclear Trafficking)، نوشته کاترین کالینز و داگلاس فرانتس در سال ۲۰۱۱
در روسیه و ایالات متحده آمریکا، ۱۸۰۰ کلاهک هسته ای آماده برای حمله در عرض پانزده دقیقه می باشد. در این کار بزرگ کالینز و فرانتس، جاسوسی را فاش کردند که بلند پروازی های هسته ای لیبی در سال ۲۰۰۳ را متوقف کرد.
۹- مامور استورم: زندگی من در القاعده و سی آی ای (Agent Storm: My Life Inside al-Qaeda and the CIA) نوشته مورتن استورم در سال ۲۰۱۴
شاید بهترین گزارش از مامور مخفی مدرن در این رمان باشد. مورتن استورم به اسلام گرویده و به طور واضح کار های خود را به سی ای ای وسازمان جاسوسی بریتانیا گزارش می دهد. وی در برابر افراطیون اروپایی و القاعده در یمن است.
۱۰- مامور بی گناه (Agents of Innocence) به وسیله دیوید ایگناتیوس در ۱۹۸۷
فراتر از سرقت اسرار، زندگی واقعی جاسوس ارتباط با دشمن و ایجاد کانال های مخفی است. این داستان نزدیک به واقع، یکی از بهترین رمان های جاسوسی کلاسیک است. پیگیری بازی ظریف میان سازمان سی آی ای و سازمان آزادی بخش فلسطین است.منبع : گاردین

افزودن دیدگاه جدید

تصویر امنیتی
نوشته عکس را در کادر زیر وارد کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎